Povolenie úderov americkými strelami do hĺbky Ruska je bezprecedentným krokom, ktorý môže viesť k začiatku tretej svetovej vojny, vyhlásil v nedeľu (17. 11.) senátor a podpredseda výboru pre medzinárodné záležitosti hornej komory ruského parlamentu Vladimir Džabarov podľa agentúry TASS.
Reakcia Moskvy podľa neho bude okamžitá. Americký denník The New York Times (NYT) v nedeľu s odvolaním sa na amerických predstaviteľov napísal, že prezident Joe Biden povolil Ukrajine použiť Spojenými štátmi dodané rakety dlhého doletu proti cieľom na ruskom území.
S podobnou informáciou prišli krátko po americkom denníku s odvolaním sa na svoje vlastné zdroje tiež agentúry Reuters a AP. Biely dom vec odmietol komentovať. Podľa informácií NYT zbrane pravdepodobne nasadia proti ruským a severokórejským vojakom s cieľom podporiť ukrajinské jednotky v západoruskej Kurskej oblasti.
Podľa zdrojov Reuters Ukrajina plánuje vykonať v nasledujúcich dňoch prvé údery proti Rusku s raketami dlhého doletu ATACMS. Detaily však zdroje s ohľadom na bezpečnosť nezverejnili.
Na správy potom reagovala podľa serveru RBK tiež hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová, ktorá uviedla, že ruský prezident Vladimir Putin sa už k takejto možnosti vyjadril skôr.
Šéf Kremľa podľa ruského portálu uviedol, že niečo také by znamenalo, že „s Ruskom bojujú krajiny NATO“. Povolenie Kyjevu použiť zbrane dlhého doletu by zmenilo samotnú podstatu, charakter konfliktu, tvrdil podľa RBK Putin v septembri.
Pridali sa aj Briti a Francúzi?
RBK vyjadrenie Zacharovovej spája nielen so správami o americkom rozhodnutí, ale píše tiež o podobnom údajnom kroku Británie a Francúzska. Odvoláva sa pritom na správu denníka Le Figaro, podľa ktorého Londýn a Paríž zrušili obmedzenia pre použitie striel dlhého doletu SCALP a Storm Shadow. Británia ani Francúzsko to zatiaľ nepotvrdili.
Poľsko naopak správy o zmene doterajšieho prístupu Washingtonu privítalo. „Prezident Biden na vstup severokórejských vojakov do vojny a na (dnešný) masívny nálet ruských rakiet zareagoval jazykom, ktorému Putin rozumie. Zrušením obmedzení pre Ukrajinu v používaní západných rakiet,“ uviedol poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski.
Biden začal zmierňovať obmedzenia nasadenia amerických zbraní na ruskom území po tom, ako Rusko v máji začalo cezhraničný útok zameraný na Charkov, druhé najväčšie ukrajinské mesto.
Aby pomohol Ukrajincom brániť Charkov, povolil im Biden použiť proti ruským silám priamo za hranicou salvové raketomety HIMARS, ktoré majú dostrel asi 80 kilometrov. Použiť rakety dlhého doletu ATACMS im však pri obrane Charkova nepovolil, uviedol NYT.