Vývoz ruského plynu cez Ukrajinu do Európy v pondelok (18. 11.) pokračuje stabilne. Uviedla to podľa agentúry Reuters štátna energetická spoločnosť Gazprom.
Touto cestou Gazprom pošle 42,4 milióna kubických metrov, teda rovnaký objem ako v nedeľu (17. 11.). V sobotu (16. 11.) ruský podnik prerušil dodávky plynu rakúskej spoločnosti OMV po tom, čo Rakúšania pozastavili časť platieb v súvislosti s vyhratou arbitrážou.
Cena zemného plynu pre európsky trh s dodaním v decembri v pondelok okolo 14.00 h SEČ vykazovala pokles približne 1,2 percenta pod 46 eur za megawatthodinu.
Objednávky, takzvané nominácie, plynu z Ukrajiny na Slovensko sa v pondelok oproti predchádzajúcim dňom viac-menej nezmenili. Nominácie na plyn opúšťajúce Slovensko boli tiež stabilné. Ukázali to údaje prevádzkovateľa prepravnej sústavy Eustream. Približne na úrovni predchádzajúcich dní tak zostali aj nominácie na tok plynu zo Slovenska do Česka.
Prerušenie dodávok pre OMV
Gazprom v piatok oznámil prerušenie dodávok rakúskej energetickej spoločnosti OMV od soboty. Rakúska firma pozastavila platby Gazpromu, aby získala sumu, ktorá jej bola priznaná v arbitráži. Súd OMV priznal odškodné 230 miliónov eur.
Rakúska spoločnosť sa domáhala náhrady za nepravidelné dodávky plynu a za úplné zastavenie dodávok do Nemecka v auguste 2022. OMV navyše s ruskou štátnou spoločnosťou vedie niekoľko ďalších sporov.
Dovoz do Česka rastie
Naopak, do Česka dovoz ruského plynu v poslednom roku rastie. Kým po väčšinu minulého roka do ČR netiekol z východoeurópskej krajiny žiadny plyn, od vlaňajšej jesene sa jeho podiel postupne zvýšil. Vyplynulo to z vlaňajších štatistík Energetického regulačného úradu (ERÚ) a agentúry Bloomberg.
Za celý rok 2023 podiel ruského plynu podľa ERÚ predstavoval okolo siedmich percent. Väčšinu ostatných dodávok tvoril plyn z Nórska a skvapalnený zemný plyn LNG z terminálu v Holandsku, uviedol úrad.
Bloomberg zároveň v minulých dňoch upozornil, že obchodníci v Česku sa tento rok ešte výraznejšie vracajú k plynu z východu, odkiaľ tečie najmä ruský plyn. Dôvodom je predovšetkým nižšia cena.
„Ruský plyn tečie do Českej republiky, pretože to jednoducho dáva ekonomický zmysel,“ povedal agentúre analytik KBC Group Dominik Rusinko. Agentúra v tejto súvislosti upozornila na poplatky za prepravu plynu cez Nemecko, ktoré dopravu zo západu predražujú.
Rastúci podiel ruského plynu v domácom dovoze pripomenul tiež ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda. V novembri je podľa neho podiel ruského plynu na celkovom domácom dovoze okolo 94 percent plynu, ktorý do krajiny pritiekol zo Slovenska.
Úrady v tejto súvislosti v minulosti pripomínali, že výber dovozu plynu závisí od rozhodnutia obchodníka a štát naň nemá vplyv.