Je veľmi dôležité nemlčať, ak sme svedkami alebo máme podozrenie na týranie alebo zneužívanie detí. Pri príležitosti Svetového dňa prevencie týrania a zneužívania detí to v Ranných správach povedala riaditeľka Centra Slniečko Mariana Kováčová.
„Nesmieme mlčať, pretože tie deti naozaj potrebujú našu pomoc. Ak sa o dieťa zaujímame, tak mu môžeme zachrániť život,“ vysvetlila.
Z výsledkov prieskumu, ktorý sa konal pred siedmimi rokmi medzi žiakmi ôsmeho a deviateho ročníka základných škôl, vyplýva, že približne 20 percent detí zažili nejakú formu psychického násilia. „Fyzické násilie zažilo 23 percent a skúsenosť s nejakou formou sexuálneho zneužívania malo sedem percent,“ priblížila Kováčová.
Odvtedy sa podľa nej zmenila skôr len forma násilia páchaného na deťoch, ktoré sa presunulo do online priestoru.
Okrem novšieho výskumu na Slovensku podľa Kováčovej chýbajú odborníci na túto tému. „Chýba nám to, aby deti, ktoré prežili násilie či týranie, aby im bola dostupná pomoc,“ dodala.
Vyzvala tiež ľudí, aby sa nebáli konať v prípade, ak majú podozrenie na týranie či zneužívanie detí. „Pokiaľ sa dieťa nechce alebo sa bojí vrátiť domov bojí, lebo mu tam hrozí nejaké nebezpečenstvo, tak okamžite treba zavolať políciu a informovať orgán sociálno-právnej ochrany detí,“ vysvetlila.
Dieťaťu tiež môže podľa nej pomôcť, keď ho niekto sprevádza celým procesom. „Dieťa, ktorému ubližuje vlastný rodič alebo niekto blízky, vníma, že žalovalo a má z celej situácie obrovský strach. Fajn môže byť, keby ho sprevádzam celý procesom,“ uviedla Kováčová.