Od začiatku vojny na Ukrajine v utorok (19. 11.) uplynulo tisíc dní. Ide o najväčší ozbrojený konflikt v Európe od skončenia druhej svetovej vojny. Okamžite naň reagovali západné krajiny, ktoré uvalili na Rusko najtvrdšie sankcie v histórií.
Ruský prezident Vladimir Putin 24. februára 2022 o 4.00 h SEČ oznámil, že nariadil „špeciálnu vojenskú operáciu“.
Ruské sily vtrhli na Ukrajinu z Ruska a Bieloruska, ako aj z polostrova Krym, ktorý Moskva nezákonne anektovala v roku 2014. Začali rozsiahly letecký, námorný a pozemný útok na takmer celú krajinu.
Podľa najnovších údajov Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) bolo vo vojne zabitých 11 743 a zranených 24 614 civilistov.
Počty obetí a zranených Rusko ani Ukrajina nezverejňujú. Koncom októbra tohto roku generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Mark Rutte oznámil, že v bojoch proti Ukrajine bolo zabitých alebo zranených 600-tisíc ruských vojakov.
Podobné údaje uviedol napríklad aj denník The Wall Street Journal, ktorý tvrdí, že počas invázie doteraz zahynulo 200-tisíc ruských vojakov a 400-tisíc bolo zranených. Na ukrajinskej strane podľa toho istého zdroja zahynulo 80-tisíc vojakov a 400-tisíc bolo zranených.
Vojne na Ukrajine sme sa venovali aj v Ranných správach:
Milióny utečencov
Podľa najnovších odhadov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) z Ukrajiny utieklo približne 6,7 milióna ľudí, väčšina z nich do Nemecka (približne 1,2 milióna ľudí) a Poľska (necelý milión ľudí). Počet vnútorne vysídlených osôb eviduje úrad na úrovni približne štyroch miliónov.
Z hľadiska počtu utečencov v pomere k počtu obyvateľov prijala najviac utečencov z 27 krajín EÚ Česká republika. Podľa Eurostatu bol pomer utečencov na tisíc obyvateľov v EÚ 9,6, zatiaľ čo v Českej republike to bolo 34,5. Za ňou nasleduje Bulharsko a Estónsko (obe s pomerom približne 26).
Obsadené územia
Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) Rusko do invázie vo februári 2022 obsadilo 42-tisíc štvorcových kilometrov ukrajinského územia. Tento údaj zahŕňal anexiu Krymu a časti Doneckej a Luhanskej oblasti.
Po začatí invázie Rusko dočasne obsadilo ďalších 119-tisíc štvorcových kilometrov, celkovo 161-tisíc štvorcových kilometrov. To predstavovalo 27 percent ukrajinského územia.
V súčasnosti Rusko kontroluje približne 109-tisíc štvorcových kilometrov ukrajinského územia, čo predstavuje približne 18 percent rozlohy Ukrajiny a zahŕňa približne 23 percent ukrajinskej populácie, teda 9,5 milióna ľudí.
Vojenská a humanitárna pomoc USA
Najväčším vojenským podporovateľom Ukrajiny sú Spojené štáty, ktoré od februára minulého roka, keď sa začala ruská invázia, poskytli alebo prisľúbili poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 55,7 miliardy dolárov (necelých 52,8 miliardy eur).
Vrátane hospodárskej a humanitárnej pomoci táto suma podľa amerického kontrolného úradu predstavuje 174 miliárd dolárov (takmer 165 miliárd dolárov).
Vo februári tohto roku v Bruseli prezidenti a premiéri Európskej únie jednomyseľne schválili dlhodobý balík finančnej pomoci pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur (vyše 43 miliárd eur).
Vojna spôsobila krajine obrovské škody a niektoré mestá boli úplne zničené. Svetová banka vo svojom najnovšom hodnotení doterajších škôd na Ukrajine odhaduje, že náklady na rekonštrukciu a obnovu krajiny v nasledujúcich desiatich rokoch dosiahnu 486 miliárd dolárov (vyše 460 miliárd eur).