Na hlavný obsah

Deti bubnovali v uliciach, aby ich bolo počuť. „Bubnovačka“ pripomína, aby sa násilie na deťoch neprehliadalo

Deti bubnovali pri príležitosti prevencie násilia na deťoch.

Deti bubnovali v uliciach, aby ich bolo počuť. „Bubnovačka“ pripomína, aby sa násilie na deťoch neprehliadalo
Pri príležitosti Svetového dňa prevencie násilia na deťoch pripravilo centrum Slniečko akciu Bubnovačka. Foto: STVR

Bubnujú, aby ich bolo počuť. Pri príležitosti svetového dňa prevencie násilia na deťoch zorganizovalo Centrum Slniečko ,,Bubnovačku“. Chcú tak pripomenúť, aby sa násilie na deťoch neprehliadalo a aby deti, ktorým bolo ublížené, dostali vždy pomocnú ruku.

Aby bolo detský hlas lepšie počuť, treba bubnovať. Tak znie posolstvo Bubnovačky. Organizátori upozorňujú, že ticho pred násilím deti neochráni.

„Zúčastňujeme sa takýchto preventívnych podujatí práve preto, aby sme deťom dali na vedomie, že je dôležité neostať ticho, ale dať o sebe vedieť, ak niečo také v domácnosti prežívam,“ priblížila učiteľka zo Spojenej školy Svätej rodiny Bratislava Monika Balčáková.

Podujatiu Bubnovačka sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Rebeka Filandová:

Organizátori chcú podporiť aj prevenciu násilia na deťoch. „Deťom predstavujeme jednotlivé profesie, ktoré zohrávajú úlohu v ochrane detí pred násilím, či už je dieťa obeťou, páchateľom alebo svedkom násilia,“ povedala riaditeľka Národného koordinačného strediska pre riešenie problematického násilia na deťoch Mária Vargová.

To, aká dôležitá je ochrana detí pred násilím, si Bubnovačkou pripomíname už od roku 2014. „My sme sa zhruba v roku 2017 pripojili ako národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch. Odvtedy rozširujeme Bubnovačku po celom Slovensku a dnes sa už koná v stovkách miest a obcí. Dokonca už tretí rok sa koná aj v Českej republike,“ informovala Vargová.

Pomáha aj linka pomoci

V prípade, že má dieťa akýkoľvek problém, môže sa obrátiť na anonymnú linku pomoci pre deti v ohrození.

„Tým, že deti v dnešnej dobe radšej píšu ako volajú, tak je to u nás klasická chatovacia forma. Keď má dieťa problém alebo sa potrebuje s niekým porozprávať, napíše nám a my s ním komunikujeme tak, ako bežne s kamošom,“ vysvetlila špecialistka na poradenstvo a osvetovú činnosť Paulína Molčanová.

Deti sa na odborníkov najčastejšie obracajú, keď majú problémy vo vzťahoch. „Buď sociálna izolácia alebo samota. Priateľ, kamarátka sa s nimi prestane rozprávať, potom sú to vážnejšie problémy, ako sebapoškodzovanie alebo poruchy príjmu potravy,“ ozrejmila Molčanová.

Vďaka podujatiu Bubnovačka sa tento rok rozozvučia bubny vo viac ako 970 mestách a obciach na Slovensku a v Česku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny