Po výrokoch premiéra Roberta Fica (Smer-SD), že politický systém na Slovensku potrebuje reformu, prichádzajú parlamentné strany s vlastnými návrhmi. Chcú meniť počet volebných obvodov aj obmedziť poslancom možnosť opustiť klub v parlamente.
Prezident odkázal, že Slovensko aktuálne čelí dôležitejším výzvam ako je zmena politického systému. Tvrdí, že na rozdiel od politického systému by reformou mohli prejsť volebné pravidlá, najmä pre nízku dôveru ľudí v štát.
„Možno by pomohlo, ak by každý okres na Slovensku mal svojho poslanca NR SR zvoleného v parlamente a mal by tak pocit väčšej prepojenosti toho parlamentu s vlastným okresom. To už je zmena volebných obvodov,“ vyhlásila hlava štátu.
Potenciálnej zmene politického systému na Slovensku sa v reportáži v relácii Správy venoval redaktor Jakub Horáček:
Takýto návrh avizuje koaličný Hlas-SD. „Priamo si ich voliči v regiónoch zvolia, tak budú vedieť následne v parlamente týchto ľudí absolútne v parlamente reprezentovať a budú vedieť pokryť všetky problémy, ktoré v konkrétnom regióne sú,“ povedal poslanec strany Peter Kalivoda.
Potrebujú ústavnú väčšinu
Na zmenu volebného systému je potrebná ústavná väčšina. Koalícia by tak musela rokovať aj s opozičnými stranami. No proti úpravám je väčšina z nich okrem KDH. Kresťanskí demokrati navrhujú zvýšiť počet volebných obvodov z jedného na osem.
„Zástupcovia by boli z konkrétneho volebného obvodu, ktorý by bol totožný s dnešnými krajmi. Sme pripravení o tom diskutovať so všetkými politickými stranami v rámci opozície aj koalície,“ vyhlásil podpredseda hnutia Viliam Karas.
Prezident nesúhlasí s návrhom premiéra zvýšiť hranicu pre politické strany na vstup do parlamentu na sedem percent.
Fico: Najväčšia prekážka ekonomického rozvoja
Podľa Fica súčasný politický systém predstavuje najväčšiu prekážku ekonomického rozvoja tohto štátu. Zmenu preto považuje za nevyhnutnú.
„Nemôže tak hocikto si založiť tri mesiace pred parlamentnými voľbami politickú stranu, má troch sponzorov, má niekoľko médií, získa zrazu päť percent a o mesiac sedí ako súčasť vládnej koalície a prvýkrát bol na ministerstve,“ vyhlásil predseda vlády.
Do debaty sa zapojil aj predseda národniarov Andrej Danko (SNS). Podľa neho by mala koalícia presadiť zavedenie imperatívneho poslaneckého mandátu. Znamenalo by to, že poslanec by stratil svoj mandát, ak by opustil klub strany, cez ktorú sa dostal do parlamentu. Do národnej rady by prišiel náhradník z tejto strany.
Predseda národniarov tým reagoval na situácie, keď niektorí poslanci opustia poslanecké kluby a stanú sa nezaradenými poslancami. Ako napríklad Rudolf Huliak, ktorý odišiel z klubu SNS.
„Ak chce parlament tento prvok zaviesť, potom na to nestačí nadpolovičná väčšina poslancov. Nevyhnutná by bola zmena ústavy. Aj prípadná zmena ústavy by musela rešpektovať zákaz retroaktivity. Na poslancov, ktorí vystúpili z klubu pred nadobudnutím účinnosti zmeny ústavy, by sa táto zmena nemohla vzťahovať,“ komentoval ústavný právnik Vincent Bujňák.
Odvádzanie pozornosti?
Politickí komentátori hovoria, že úvahy o zmene volebného a politického systému sú zástupné a ich cieľom je odviesť pozornosť.
„Aby sa nerozprávalo o tých témach, ktoré sú pre vládnu koalíciu omnoho bolestnejšie, a to je vlastne situácia vo vnútri vládnej koalície,“ skonštatoval politológ Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Jozef Lenč.
Predseda vlády Robert Fico priznáva, že na zmeny nie je v súčasnosti politická sila.