Maďarsko v obave z eskalácie vojny medzi Ruskom a Ukrajinou rozmiestni systém protivzdušnej obrany v severovýchodnej časti krajiny.
Maďarský minister obrany Kristóf Szalay-Bobrovniczky to uviedol v reakcii na rastúce napätie v súvislosti s oznámením, že Spojené štáty povolili Ukrajine namieriť rakety dlhého doletu do tyla Ruska, informuje vo štvrtok (21. 11.) agentúra Reuters.
Maďarský premiér Viktor Orbán na rozdiel od väčšiny ostatných európskych lídrov udržiava kontakty s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Odmieta vojensky podporiť Ukrajinu, ktorá sa bráni ruskej agresii.
Orbánova vláda je jedným zo zástancov mierových rokovaní v súčasnej situácii na bojisku, ktoré by pravdepodobne prinútili Ukrajinu odstúpiť agresorovi časť územia.
Diplomatické rokovania prinesú mier
Minister po stredajšom (20. 11.) zasadnutí národnej bezpečnostnej rady, ktoré zvolal Orbán, povedal, že Budapešť má presvedčenie, že diplomatické rokovania čoskoro prinesú mier.
„Aby sme sa však pripravili na všetky možnosti, nariadil som rozmiestnenie nedávno zakúpených systémov kontroly a obrany vzdušného priestoru a súvisiacich spôsobilostí na severovýchode,“ vyhlásil Szalay-Bobrovniczky. Riziko eskalácie konfliktu je podľa neho „väčšie ako kedykoľvek predtým“.
Maďarsko na severovýchode hraničí s Ukrajinou, ale minister nešpecifikoval, kde presne obranné zariadenia umiestnia.
Maďarská armáda v posledných rokoch modernizuje svoje vybavenie. Budapešť spolu s ďalšími štyrmi krajinami EÚ nedávno zakúpila francúzsky protilietadlový systém Mistral. V roku 2020 sa Maďarsko dohodlo na nákupe systému NASAMS, ktorý vyrábajú zbrojárske závody v Spojených štátoch a Nórsku.
Rusko tento týždeň pohrozilo odvetou za rozhodnutie Spojených štátov umožniť Ukrajine útočiť na ruské územie raketami dlhého doletu. Kyjev túto možnosť prvýkrát využil v utorok (19. 11.).