Zariadenia pre ľudí bez domova zažívajú najväčší nápor v roku. Vonku začína mrznúť. Ľuďom v núdzi chýba teplé oblečenie aj topánky. V Bratislave ich žije približne štyritisíc. Pomôcť im prežiť zimu v teple môže každý.
Igor Gašparovich bol roky ochrankár. Keď dostal porážku, život sa mu obrátil hore nohami. Mesiace strávil v nemocnici, nakoniec skončil v Nocľahárni svätého Vincenta de Paul. Od štátu dostáva 180 eur mesačne. Keby nebolo nocľahárne, bol by dnes na ulici.
„Neviem si to ani predstaviť, že by som bol na tom chlade a na tej zime. Nevedel som ani chodiť, ani ruku som nevedel otvoriť. Teraz už ju konečne otváram a konečne hrám, už som si myslel, že si nikdy nezahrám,“ povedal Igor Gašparovich, ktorého prezývajú Bonbón.
Pomoci ľuďom bez domova počas zimných mesiacov sa v reportáži v Aktuálne :24 venovala redaktorka Natália Dvoranová:
„Oficiálna kapacita nocľahárne je 200 ľudí. Máme tam nejakú rezervu, ale pomerne rýchlo sme sa k tej 200 priblížili. V zime reálne hrozí úmrtie na ulici hlavne zamrznutím. Snažíme sa každého, kto ku nám príde, dostať dovnútra, aby bol v teple,“ priblížil riaditeľ neziskovej organizácie Depaul Slovensko Jozef Kákoš.
Pomôcť môžu aj jednotlivci. „Ak vidia človeka v núdzi, tak aspoň z nejakej bezpečnej vzdialenosti sa opýtať toho človeka či niečo nepotrebuje, či vie o službách, ktoré existujú. Naozaj aj len tá informácia keď sa poskytne tak je to veľká pomoc,“ pokračovala manažérka nocľahárne sv. Vincenta de Paul Agapia Tuchyňová.
Pomáha aj terénna služba
Ak človeku bez domova neviete pomôcť sami, pomôže terénna služba. K dispozícii je počas pracovných dní.
„Čo sa týka telefonátov, je ich viacej v tomto zimnom období. Keď vidia, že je na tom človek zdravotne zle, či už psychicky alebo fyzicky, môžu to byť už aj tie omrzliny, podchladenia,“ vysvetlila terénna sociálna pracovníčka Kristína Nagyová.
„V ošetrovateľskom batohu sa nachádzajú ponožky, dezinfekcia, krytie, máme tam rôzne mastičky, krémy, rúška, respirátory lebo sa chránime, aj rukavice, teplomery, tehotenské testy, ibalginy, podľa toho čo klienti potrebujú,“ dodala terénna sociálna pracovníčka Lenka Juková.
Najjednoduchším spôsobom, ako pomôcť, je darovať teplé oblečenie či topánky. V nocľahárni ich je nedostatok. Jedna zo zbierok trvá 30. novembra v Kultúrnom dome v bratislavskom Ružinove.
Do nocľahárne darované veci pravidelne vozia zamestnanci Depaula. Ľudia bez domova si ich tam môžu kúpiť za symbolických pár centov.