Na hlavný obsah

Minulý rok zomrela rukou partnera alebo člena rodiny v priemere jedna žena každých desať minút

Najčastejším miestom vrážd je domov.

Minulý rok zomrela rukou partnera alebo člena rodiny v priemere jedna žena každých desať minút
Demonštrantka sa účastní na pochode pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanému na ženách v Lime. Foto: TASR/AP

Rukou partnera alebo člena rodiny zomrelo vlani vo svete 51 500 žien, v priemere jedna každých desať minút. Zabitých žien bolo o 2 300 viac ako o rok skôr.

Najčastejším miestom vrážd je domov, uviedla v pondelok (25. 11.) vo svojej správe Organizácia Spojených národov. Štatistiku zverejnila pri príležitosti svetového dňa boja proti násiliu páchanému na ženách.

„Epidémia násilia páchaného na ženách a dievčatách zahanbuje ľudstvo,“ vyhlásil generálny tajomník OSN António Guterres a žiadal spravodlivosť pre obete a zodpovednosť pre páchateľov.

Vraždy žien, feminicídy, páchajú všade vo svete a naprieč sociálno-ekonomickými aj kultúrnymi skupinami. Napriek tomu však existujú regionálne tendencie.

V Európe a v Amerike za vraždy dievčat a žien vo väčšine prípadov, v 64 respektíve v 58 percentách, zodpovedajú manželia či intímni partneri. Vo zvyšku sveta to sú páchatelia najčastejšie iní rodinní príslušníci.

Podľa správy zaznamenala najvyšší počet vrážd žien súvisiacich s partnermi obetí či ich rodinou Afrika. V roku 2023 tam zabili 21 700 žien, nasledovala Severná a Južná Amerika a Oceánia.

Celkovo vlani zomrelo zámernou násilnou smrťou 85-tisíc žien. OSN upozorňuje, že výrazne klesá počet krajín, ktoré zdieľajú informácie o tom, či ženy zabil ich partner či člen rodiny.

Kým v roku 2020 to uvádzalo 75 krajín, vlani už ich bolo len 37. Organizácia napriek tomu analyzovala údaje zo 107 krajín sveta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet