Najtransparentnejšími verejnými firmami roku 2024 sú Mestské lesy Košice, Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Ukázalo to najnovšie meranie, ktoré s odstupom piatich rokov uskutočnila organizácia Transparency International Slovensko (TIS).
Rebríček mapujúci transparentnosť stovky najväčších verejných firiem priniesla TIS od roku 2012 štvrtýkrát. Významné štátne, mestské, župné a univerzitné firmy zaradené do hodnotenia hospodárili v roku 2023 s takmer 17 miliardami eur. Je to suma, ktorá by sa dala prirovnať k trom štvrtinám príjmov štátneho rozpočtu.
Za päť rokov sa dokázali v transparentnosti posunúť z priemerného skóre 40 percent v roku 2019 na aktuálnych 46 percent. „Stále však platí, že až 46 firiem nedosiahlo ani toto priemerné skóre a nemožno ich tak označiť za transparentné,“ uviedla TIS.
Po prvý raz sa na čele rebríčka dokázala umiestniť mestská firma. Mestské lesy Košice so sedemmiliónovými tržbami a päťdesiatkou zamestnancov (2023) v transparentnosti prekonali aj štátnu zdravotnú poisťovňu a národného železničného dopravcu, ktorí patria k najväčším verejným firmám na Slovensku.
V predošlom hodnotení skončil podnik košického magistrátu na druhom mieste, v súčasnom hodnotení ako jediný získal najvyšší rating A+. Celkovým bodovým skóre 81 percent však zaostal za víťazom spred piatich rokov, ktorým bola štátna Tepláreň Košice (89 percent). Tá sa medzičasom stala súčasťou štátneho MH teplárenského holdingu.
Vzostup VšZP
Ešte výraznejší vzostup predviedla VšZP. Z 18. miesta v roku 2019 sa posunula na druhú priečku. V prípade tejto zdravotnej poisťovne je dôraz na transparentnosť o to cennejší, že sa dlhodobo musí vyrovnávať aj s inými závažnými výzvami a je tak pod väčším verejným tlakom.
ZSSK bola vo všetkých doterajších hodnoteniach medzi piatimi najtransparentnejšími firmami, v prvom rebríčku v roku 2012 dokonca zvíťazila. Najmenej transparentnými sú podľa TIS dve mestské správcovské spoločnosti, BYP Liptovský Hrádok a Spravbytherm Kežmarok. Ešte horšie obstála štátna akciovka Slovensko IT, ktorá sa však medzitým dostala do likvidácie.
V stovke najväčších firiem zaradených podľa výšky obratu do hodnotenia je takmer polovica (45) štátnych, tie boli doplnené 50 mestskými (vrátane 13 vodárenských vlastnených viacerými mestami a obcami v regióne), troma župnými a dvoma univerzitnými firmami.
Rebríček transparentnosti mapuje pomocou celkom 63 indikátorov rozdelených do šiestich oblastí. Výraznejšie sa verejné firmy dokázali posunúť v tej najdôležitejšej – Komunikácia a zverejňovanie informácií (nárast skóre zo 44 percent v roku 2019 na 55 percent v roku 2024). Aj napriek tomu iba 80 percent z nich dokázalo odpovedať na infožiadosť zákonným spôsobom. V zvyšných piatich oblastiach došlo iba k miernemu zlepšeniu.
V oblasti mapujúcej sponzoring a spoločenskú zodpovednosť sa hodnotenie znížilo (pokles z 37 percent na 27 percent).