Na hlavný obsah

Pohreby sú na dennom poriadku, niektorí však svoje domovy odmietajú opustiť. Štáb STVR natáčal na frontovej línii v Libanone

Mnohí nechcú opustiť svoje domovy a evakuáciu odmietajú.

Pohreby sú na dennom poriadku, niektorí však svoje domovy odmietajú opustiť. Štáb STVR natáčal na frontovej línii v Libanone
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Juholibanonské mesto Súr, ktoré leží sotva dve desiatky kilometrov od izraelskej hranice, je pravidelným cieľom izraelských rakiet. Nakrúcal tam štáb Slovenskej televízie.

V meste Súr známom aj ako Týr či Týros sú pohreby na dennom poriadku. Či už ide o zabitých zdravotníkov, presídlencov alebo členov Hizbaláhu.

Medzi obeťami je aj početná rodina z obce blízko Súru, ktorú izraelská raketa zasiahla v dome niekoľko desiatok kilometrov severnejšie od mesta. Tam prežívali po tom, keď svoj domov opustili po izraelských varovaniach.

„Bolo medzi nimi šesť, sedem detí. Najmladšie malo len päť rokov. A sú medzi nimi aj dvadsaťroční študenti univerzity. Všetci zabití boli príbuzní z jednej rodiny,“ hovorí príbuzný Hassan.

Historické mesto Sur je častým cieľom izraelských rakiet, no napriek mnohým varovaniam izraelskej armády, aby sa ľudia evakuovali, mnohí sa rozhodli v meste ostať.

Priamo v Libanone nakrúcal redaktor Slovenskej televízie Matej Šulc:

Mesto sa mení na ruiny

„V prvých dňoch som opustila Súr a šla do Sidonu. No povedala som si, prečo by som mala v Sidone ostávať, tak som sa vrátila naspäť do svojho mesta. A ak to tak Boh chce, zomriem vo svojom meste. Ja som dcéra Súru, tu som sa narodila aj vyrástla. Nechceme vojnu a sme z nej veľmi unavení. Sme mestom mieru a spoločného súžitia pre všetkých,“ hovorí riaditeľka školy v Súre Iman.

No centrum jej milovaného mesta Súr sa pomaly mení na ruiny. Odborníci pritom vyzývajú na ochranu pamiatok svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ktoré sa tam nachádzajú.

„Bolo tu bombardovanie menej ako 50 metrov od archeologického náleziska. A na inom mieste boli dva menšie útoky z dronu, ale vďaka Bohu nič nezničili. Ale pre mňa majú ľudia rovnakú dôležitosť ako ruiny. Pretože tie možno môžeme, ak je to malé ostreľovanie, opraviť, no ľudia umierajú,“ uviedol guvernér regiónu Súr Hassan Dabou.

Podľa aktuálnych informácií libanonského ministerstva zdravotníctva počet obetí konfliktu v Libanone za uplynulé dva mesiace prekročil tritisíc. Približne tisíc z nich sú ženy a deti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet