Finančná správa chce pritvrdiť v boji proti daňovým únikom. Avizuje sériu opatrení pre ich lepší výber, častejšie kontroly aj vyššie pokuty. Rezort financií chce zároveň dosiahnuť, aby podnikatelia vždy vydávali bločky.
Výber daní by sa podľa odhadov mohol zvýšiť o pol miliardy. Ministerstvo v tejto súvislosti avizuje novú povinnosť pre niektorých podnikateľov.
Minister financií tvrdí, že zákazníci by mali mať na výber, či zaplatia v hotovosti, alebo bezhotovostne. Nie všade však takúto možnosť výberu dnes majú.
Novým opatrenia Finančnej správy sa v relácii Správy venoval redaktor STVR Radoslav Šebo:
Obchodníci budú musieť po novom prijímať aj elektronické platby a bude len na nich, či si zvolia formu platby kartou, alebo cez QR kód.
„Je to riešenie, ktoré by jednotlivých podnikateľov nemalo stáť na poplatkoch nič,“ podotkol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Minister si myslí, že podnikatelia preto takúto možnosť platby uprednostnia, na rozdiel od platobných terminálov, za ktoré musia platiť poplatky a sú pre nich podľa ministra menej výhodné.
Platbu formou QR kódov niektorí obchodníci používajú už aj dnes, a to dobrovoľne. Finančná správa v nej však vidí úskalia, keďže nie je napojená na e-kasu, bez čoho sa výber daní ťažko kontroluje. Jej prezident naznačuje, akú podobu by malo platenie QR kódom v praxi.
„Na trhoch u malých obchodníkov je to statický QR kód, ktorý bude vydávať finančná správa. To znamená, že ja vám ho pridelím ako registračné číslo a vy ho budete používať, ja to budem vedieť kontrolovať ako finančná správa,“ ozrejmil prezident Finančnej správy Jozef Kiss.
Dynamický QR kód pre nákupné centrá
S iným QR kódom by pracovali nákupné centrá alebo aj obchodné reťazce. Pri nich totiž nie je možné, aby bol kód jednotný ako pri malých obchodníkoch.
„Budú mať dynamický QR kód. To znamená, že vždy pri aktuálnej platbe sa vám vygeneruje kód s platobnými údajmi, s informáciami, čo ste si kúpili, koľko ktorá položka stála. Toto sa zosníma, platba prebehne, tak ako pri platobnej karte,“ vysvetlil Kiss.
„Ak to bude od prvého januára roku 2026, tak som s tým spokojný,“ poznamenal Kamenický. Nový systém elektronickej platby čaká veľké testovanie a zároveň aj príprava v podobe zákona.
Podľa ministra pôjde o štandardný legislatívny proces, v rámci ktorého očakáva aj pripomienky zo strany podnikateľov. Zároveň ubezpečil, že zákazníci o možnosť platby v hotovosti neprídu.