Podnikateľovi z Revúcej hrozilo za vraždu 25 rokov za mrežami. Na definitívny verdikt čakal na slobode. Keď sme s ním pred mesiacom hovorili, tvrdil, že nemá v úmysle utiecť pred spravodlivosťou. No nestalo sa tak.
Tesne pred vynesením definitívneho rozsudku sa vyparil. Zistili sme, ako a kedy opustil republiku. Exkluzívne prehovorila aj jeho priateľka, s ktorou sa stretol krátko pred odchodom z krajiny. Nejde pritom o prvý prípad, kedy sa odsúdení snažia vyhnúť trestu. Majú súdy, polícia či prokuratúra dostatočné páky na to, aby sa takéto prípady neopakovali?
15. júla 2022 mala 43-ročná Irina namierené do Revúcej. Od cieľa ju delilo len zopár kilometrov.
„Neviem ani teraz určiť, že čo sa so mnou dialo, počula som sirény, utekala som na ulicu. Vedela som, že už každú chvíľu má prísť a už potom neviem. Nerátala som s tým, že ona už nežije,“ priznala matka Iriny Ľudmila Ostapčuková.
„Babka mi volala, že mama nedvíha. Potom som jej volal, nič, pozerám ešte raz na tú fotku a že tak to je toho bastarda auto, že on to spravil naozaj, to čo mama vravela, že ju prenasleduje. Hneď som vedel, že to spravil naschvál,“ povedal syn Iriny Markus.
Čelnú zrážku Markusova mama neprežila. V druhom aute sedel vinník nehody, bývalý partner Iriny. „Išiel som na to miesto. Bolo to veľmi hnusné, nepríjemné. Nikto nechcel nič povedať, až jeden policajt prišiel a spoznal ma, pretože sa poznáme z futbalu. Prišiel, objal ma a som už vedel, tak som odišiel preč,“ pokračoval Markus.
„Bola to tragická dopravná nehoda. Bola to nešťastná náhoda, s ktorou sa budem musieť, resp. sa učím žiť,“ vyhlásil odsúdený za vraždu Marian Výborný.
O päť mesiacov prišiel zvrat
Prípad najskôr policajti vyšetrovali ako dopravnú nehodu s usmrtením. Zvrat prišiel o päť mesiacov.
„Bol to zaujímavý prípad, pretože som sa nestretol s tým, aby bola vražda spravená fingovaním dopravnej nehody. Sám som bol zvedavý, ako ten prípad skončí,“ uviedol bývalý riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko.
Po obvinení z úkladnej vraždy revúcky podnikateľ do väzby nešiel. „Navrhoval som primárne dôvod útekovej väzby, keďže hrozí trest 25 rokov, alebo doživotný trest odňatia slobody. Poukazoval som najmä na zázemie niektorých rodinných príslušníkov v zahraničí. Mohla tam byť reálna obava z možného úteku pri hrozbe tak vysokého trestu. S týmto súdy nesúhlasili, povedali, že dôvody útekovej väzby nenašli,“ ozrejmil dorozový prokurátor prípadu vraždy Daniel Lipšic.
Podnikateľ bol počas vyšetrovania na slobode bez akýchkoľvek obmedzení. Špecializovaný súd mu vlani koncom novembra vymeral 25 rokov, no odvolal sa. Kým rodina zavraždenej sa nevedela zmieriť s tým, že nikto za zločin nepyká, Marian Výborný si užíval život.
Priateľky Mariana Výborného sme sa spýtali, ako vnímala to, že je po jej boku človek, ktorý je neprávoplatne odsúdený za úkladnú vraždu. “Nachádzala som sa vo veľmi zložitom psychickom období. V tom čase mi zomrel blízky človek. Ku mne sa správal milo, príjemne, slušne, pozorne, určite sme sa rozprávali aj o tom, čo sa stalo. Vzhľadom k tomu, ako sa on ku mne správal som nenadobudla dojem, že by to bol až tak zlý človek, že by niečo také mohol urobiť,“ povedala priateľka odsúdeného.
Tvrdil, že súdu sa vyhýbať nebude
S podnikateľom sme sa stretli ešte v októbri, zhruba mesiac pred odvolacím konaním na Najvyššom súde. Naďalej tvrdil, že svoju expartnerku nezavraždil a súdu sa vyhýbať nebude.
„Konania na Najvyššom súde sa zúčastním. Dúfam, že bude priestor aj na normálne názory a fakty. Trest samozrejme prijmem taký, aký mi bude súdom daný. V prvom rade sa chcem hlboko ospravedlniť Markusovi a mojej rodine, pretože tí touto tragédiou, ktorá sa stala, trpia najviac,“ vyhlásil v októbri Výborný.
Revúcky podnikateľ sa 6. novembra 2024 konania na Najvyššom súde nezúčastnil. „Dúfal som, že tam bude, že by som ho konečne videl na vlastné oči, ako ho z tade zoberú v putách,“ priznal Markus.
Najvyšší súd podnikateľovi potvrdil 25-ročný trest. Podľa našich zistení bol už v tom čase v zahraničí. Priateľka podnikateľa povedala, že nikdy nehovoril, že by chcel utiecť. Podľa jej slov chcel na Najvyššom súde predniesť záverečnú reč.
S útekom mu pomohla jeho sestra
Realita bola iná. V sobotu 2. novembra, teda 4 dni pred definitívnym verdiktom súdu, boli v jeho revúckom byte dve ženy a pomáhali mu baliť veci.
„Nechal som správcovi kamerového systému kľúč a on spolupracoval s políciou. Celá Revúca vedela o tom, že Výborný zdrhol,“ prezradil správca bytového domu.
„Analýzou kamerových záznamov a previerok kriminalisti zistili, že menovaný opustil miesto bydliska v spoločnosti dvoch žien už 2. novembra krátko po 17.00 h, na motorovom vozidle jednej z týchto žien. Kamerové záznamy nasvedčovali tomu, že menovaný sa chystá odcestovať z domu na dlhšie obdobie,“ informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ Banská Bystrica Mária Faltániová.
Jednou zo žien, ktorá Marianovi Výbornému pomáhala s vecami z bytu, bola jeho sestra, ktorá už niekoľko rokov žije v Taliansku. Kontaktovali sme ju cez sociálnu sieť, ihneď si nás zablokovala. Druhou bola učiteľka zo základnej školy vo Zvolene, s ktorou udržiaval blízky vzťah.
“Bola som trošku sklamaná z toho, že sa nezmienil. Neviem, či to pripravoval dlhšie alebo to bolo okamžité rozhodnutie. Bola som z toho v šoku,“ priblížila priateľka Mariana Výborného.
„Zabezpečená bola lokalizácia mobilného telefónu a motorových vozidiel, na ktorých sa mohol hľadaný po odchode z Revúcej pohybovať. Previerkami bolo zistené, že pravdepodobná trasa jeho úteku viedla do Talianska, kde dlhodobo žije a pracuje jeho sestra,“ ozrejmila Faltániová.
„Otázka znie, že aká je spolupráca polície so súdom v čase, keď už je spis na súde. Pre políciu spis končí podaním návrhu na podanie obžaloby a už nemajú povinnosť sa zaujímať o prípad ako dopadne na súde,“ uviedol bývalý riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko.
Známe prípady útekov
„Nemáme absolútne žiadnu zákonnú páku, ktorá by nám dovoľovala či už sledovať a už vôbec nie nasadiť mu putá a doviesť ho na ten súd, akože tebe hrozí 20 rokov, tak ty budeš tu sedieť,“ vyhlásil sudca Najvyššieho súdu SR Peter Paluda.
„Musíme vychádzať striktne z Ústavy aj z dohovorov o ochrane ľudských práv a základných slobôd, ktorá by takýto postup neakceptovala. Keď je niekto prepustený z väzby, či to je v súdnom, alebo prípravnom konaní, nemá stanovené žiadne obmedzenia, neporuší zákon, my mu nemôžeme obmedziť pohyb, to je ten problém,“ konštatoval profesor trestného práva na Univerzite Komenského v Bratislave Jozef Čentéš.
„V praxi sa stali také prípady, že bez toho, aby došlo k nejakej súčinnosti sa orgány polície dozvedeli o tom, že sa ide niečo urobiť alebo sa chystá na útek. Potom sa z toho dajú vyvodiť dôsledky, pretože ide o novú skutočnosť, ktorá dovtedy známa nebola, ale aby bol niekto sledovaný bez zákonného dôvodu, to je na ústavnú sťažnosť,“ povedal Paluda.
Medzi známe prípady, kedy sa odsúdený pokúsil ujsť pred trestom, patrí aj kauza Kočnerových zmeniek. Štefan Ágh dostal 13 rokov. Do väzenia nenastúpil a na základe zatykača, ho vypátrali v Prahe.
Už vyše 6 rokov je na úteku košický mafián Róbert Okoličány. V deň, keď dostal doživotie, ušiel. „Osobne zo svojej praxe vám viem povedať, že tak zhruba 70 až 80 percent obžalovaných a odsúdených ľudí majú tendenciu to mať čo najrýchlejšie za sebou. Tipujem, že 20 až 30 percent je takých, ktorí majú tendenciu to odďaľovať,“ uviedol Paluda.
Vydanie zatykača
„Nevýhoda orgánov aplikácie práva je, že my nevieme, že on ušiel. Ospravedlnil sa, súd to akceptoval a on si cestuje po svete a my teraz musíme zisťovať, či nie je v mieste trvalého bydliska. Vydáme vnútroštátny zatykač, európsky zatýkací rozkaz, medzinárodný. To sú týždne, ak nie mesiace a on má príliš dlhú dobu náskok,“ vyhlásil Čentéš.
„Keď po prvostupňovom súde sudca povedal, že mu hrozí vysoký trest a už mu napríklad udelil 25 rokov, tak už tam treba naozaj spozornieť. Pripraviť možno legislatívu v tom smere, či naozaj takáto osoba by nemala ísť do väzby. Potom naozaj hrozí, že vynakladáme enormné úsilie aj finančné zdroje na to, aby sme takú osobu vyhľadali a zadržali niekde v zahraničí. Výkon tej spravodlivosti je potom chabý, máme tu odsudzujúci rozsudok, ale nevieme ho vykonať,“ konštatoval bývalý riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko.
„Je tu jednoduchá cesta, ale to je vec pre zákonodarcov. Keby NR SR prijala novelu trestného poriadku a bolo by to ústavne akceptovateľné, že by sa hrozba vysokým trestom postavila ako väzobný dôvod. Ak obvinený, obžalovaný pred vyhlásením právoplatného rozhodnutia na odvolacom súde očakáva trest nad desať rokov, je možné ho vziať do väzby na nejaké dva až tri dni. Dať ho doviesť eskorte na pojednávanie a odtiaľto by šiel priamo do výkonu trestu,“ navrhol sudca Najvyššieho súdu SR Peter Paluda.
Z úteku sa dlho netešil
Marian Výborný, ktorý dostal 25 rokov za vraždu Iriny, sa z úteku dlho netešil. Po piatich dňoch ho na základe zatykača našli v Taliansku.
„Policajti v Ríme zatkli hľadaného Slováka 11. novembra nad ránom v hoteli, kde sa ubytoval. Bolo to na základe hlásenia, ktoré musia poskytovať ubytovacie zariadenia miestnej polícii o každom cudzincovi,“ informovala talianska polícia.
Po desiatich dňoch v Talianskom väzení je Marian Výborný už za mrežami v Banskej Bystrici. „Prvýkrát som spala za tie dva roky celú noc,“ priznala matka Iriny Ľudmila Ostapčuková.
“Sú to pocity, ktoré nie sú príjemné, ale nejako to treba zvládnuť a ísť cez to. Myšlienky na to sú každý deň, či na toho pacienta alebo na maminu, ale treba ísť ďalej, už sa to nedá zmeniť,“ dodal na záver syn Iriny Markus.