V návrhu rozpočtu nastanú zmeny. Deň pred štartom diskusie o štátnom rozpočte rokovali poslanci o zmenách v zákone o transakčnej dani, ale aj o dani z pridanej hodnoty.
Opozícia hovorí o chaose a nekompetentnosti vlády, ktorá pripravuje štátny rozpočet na poslednú chvíľu a s chybami. Koalícia tvrdí, že vypočula občanov a neziskový sektor.
Návrhu rozpočtu na budúci rok sa v relácii Správy venoval redaktor STVR Silvester Roštár:
Niektoré mimovládne organizácie, napríklad charitatívne, budú oslobodené od dane z finančných transakcií. Štát rozdelí mimovládne organizácie na politické a verejnoprospešné. Tie politické by mali hradiť transakčnú daň, tie verejnoprospešné dostanú výnimku.
„Neziskový sektor bol definovaný, ktorý bude oslobodený od dane z finančných transakcií s tým, že musia preukázať svojimi stanovami, že sa zaoberajú činnosťou, teda samotnej banke, ktorá im dáva nárok na oslobodenie,“ uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Opozícia si nevie predstaviť, akým spôsobom budú zmeny fungovať. Transakčnú daň považujú za najhorší prvok konsolidačného balíčka, ktorý je naviazaný na zákon roka – štátny rozpočet. Daň z finančných transakcií je pre nich ekonomicky škodlivá a ťažko realizovateľná.
„To, že sa teda vyraďujú nejaké subjekty, či už neziskový sektor, neziskové organizácie, to len dokazuje, ako nezmyselný návrh zákona je. Aj po tejto novele je nerealizovateľná. To bude vyžadovať ďalšiu a ďalšiu novelu,“ vyhlásil poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS).
Znížená DPH pre celiatikov
Zmeny majú nastať aj pri DPH. Znížená päťpercentná DPH bude platiť po novom aj na bezlepkové pečivo či múku, po čom volali ľudia trpiaci celiakiou.
„Hovorili sme, že sa to nedá rozširovať do veľkej miery, vzhľadom na dopady, ale toto by nás malo stáť asi 5,7 milióna,“ povedal Kamenický.
„Toto je ďalší príklad, že v konsolidačnom balíku niečo bolo a teraz to znova opravujú. Zajtra rokujeme o štátnom rozpočte a my deň predtým meníme pravidlá,“ upozornil poslanec NR SR Jozef Hajko (KDH).
Od budúceho roka by mali byť vyššou DPH zdanené aj náplne do elektronických cigariet či nikotínové vrecúška. V tomto prípade sa tak nestane.
Koaliční poslanci hovoria, že zmeny boli v týchto prípadoch nutné. Za konsolidáciou, ktorá má priniesť štátu takmer tri miliardy eur, si stoja.
„Samotná konsolidácia nie je výmysel. Je to dôsledok, ktorý je pred nami a dôsledok hospodárenia predchádzajúcej vlády a deficit, ktorý tu máme,“ zdôvodnil poslanec NR SR Ján Ferenčák (Smer-SD).
„Pre nezodpovednosť vlády a ich nevôli je deficit verejných financií rovnaký. Dlh bude naďalej rásť, napriek sľubom vlády ho stabilizovať,“ reagoval poslanec NR SR Štefan Kišš (PS).
Rokovania v Národnej rade SR k štátnemu rozpočtu sa začnú vo štvrtok (28. 11.). Ministerstvo financií počíta s rezervou v štátnom rozpočte, a to vo výške viac ako 420 miliónov eur. Z toho, zatiaľ, 100 miliónov má ísť na platy zdravotníkov.