Na hlavný obsah

Poľnohospodárska pôda sa mení na stavebné pozemky: Poľnohospodári upozorňujú na špekulatívne praktiky

Poľnohospodári žiadajú väčšiu ochranu pôdy.

Poľnohospodárska pôda sa mení na stavebné pozemky: Poľnohospodári upozorňujú na špekulatívne praktiky
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Slovensko chce viac domácich potravín, na druhej strane sa výmera pôdy zmenšuje. Poľnohospodári upozorňujú na špekulatívne praktiky pri jej predaji a výkupe. Podľa nich sa neraz dostáva do rúk firiem so zavádzajúcim farmárskym názvom, následne sa na pozemkoch začne aj stavať. Privítali by preto väčšiu ochranu pôdy zo strany štátu.

O výkup pôdy je záujem naprieč Slovenskom. Neraz práve zo strany firiem, ktoré ju chcú ďalej speňažovať. Skúsenosti s tým majú aj v okolí Bratislavy.

„Pôdu kúpia, ponúkajú ju ďalej poľnohospodárovi, alebo nejakému inému tretiemu subjektu, takže z toho dôvodu si to dovolíme nazývať, že je to špekulatívne,“ ozrejmil predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinovej komory (RPPK) Jozef Šumichrast.

Viac o špekulatívnych praktikách pri obchode s pôdou zisťovala v relácii Správy redaktorka STVR Jana Obrancová:

„Záujem týchto firiem je hlavne taký, aby prišli k tejto poľnohospodárskej pôde za zaujímavé alebo veľmi lacné ceny a následne ju posunuli ďalej na predaj buď pre developerov, alebo na ďalšiu výstavbu,“ povedal podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory (SPPK) Miroslav Štefček.

V rámci slobodného trhu a voľného pohybu tovaru, vrátane pôdy v Európskej únii, nemožno akýkoľvek predaj zakázať či obmedziť, ani z neho vybrané firmy vylúčiť. Priznávajú to aj samotní poľnohospodári. Obracajú sa preto na majiteľov pôdy, aby boli pri ponukách obozretnejší. Spustili aj informačnú kampaň.

„Aby skutočne oslovili len ten podnik, ktorý hospodári v ich blízkosti, či nemá záujem a či nie je ochotný a schopný ponúknuť vyššiu cenu. Myslím si, že štát by možno mal zaujať stanovisko, že by mal ochraňovať poľnohospodársku pôdu a prijať účinné nástroje legislatívne,“ poznamenal Štefček.

„Úrad geodézie, kartografie a katastra predkladal návrhy na zmeny katastrálneho zákona. V rámci nich sa navrhuje obmedzenie prístupu k údajom katastra s tým, že súčasný prístup bude iba pre registrovaných žiadateľov. Aktuálne prebieha vyhodnocovanie vznesených pripomienok,“ informovala hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Veronika Daničová.

Nová výstavba na nevyužívaných plochách

Nakoľko by opatrenie pomohlo, je podľa poľnohospodárov otázne. Oslovený odborník vraví, že vhodnou cestou by bolo, ak by sa na novú výstavbu pripravili plochy, na ktorých stoja nevyužívané haly a stavby.

„Možno zrušiť staré haly, odstrániť nejaké skládky, ale na druhú stranu nedochádzalo by k záberom poľnohospodárskej pôdy na zelenej lúke, tým pádom by úbytky neboli tak veľké,“ odporučil riaditeľ Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy Pavol Bezák.

Výmera poľnohospodárskej pôdy na Slovensku aj podľa takzvanej Zelenej správy klesá každoročne. Napríklad vlani dosiahla rozlohu dva milióny 370-tisíc hektárov, čo bolo o vyše 2 100 hektárov menej, ako rok predtým.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko