V parlamente aj v piatok (29. 11.) pokračovala diskusia k návrhu zákona o štátnom rozpočte. Poslanci hovorili o peniazoch pre kultúru, životné prostredie, ale tiež o financiách pre školy. Opozícia hovorí, že rozpočet nezohľadňuje platy učiteľov, pritom životná úroveň rastie. Koalícia oponuje, že do školstva pôjde najviac peňazí v histórii Slovenska.
Takmer šesť miliárd eur. To je suma, ktorá by mala ísť budúci rok do školstva. V porovnaní s týmto rokom pôjde na vzdelanie a výskum o vyše jednu miliardu viac. Podľa opozície však ministerstvo školstva len zoberie peniaze mestám a obciam, keďže materské školy bude po novom financovať štát.
Čo bolo predmetom diskusie k návrhu zákona o štátnom rozpočte, zisťoval v relácii Správy redaktor STVR Silvester Roštár:
„Toto sa ukáže v rozpočte a toto je vraj navýšenie rozpočtu v školstve. HDP, ktoré dávame ako Slovensko do školstva, momentálne je 4,6 percent, pritom okolité krajiny dávajú do školstva minimálne 5,1,“ povedal poslanec NR SR Martin Šmilňák (KDH).
„Čo sa týka škôlok, peniaze, ktoré sme na jednej strane odobrali, bola aj dohoda, čo sa týka samospráv. Školstvo má viac peňazí. Mnohí sa tu sústredili na čísla, ktoré nie vždy zodpovedali realite,“ uviedol minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
„Výdavky o málo nominálne rastú, ale je to menej ako rastie inflácia,“ reagoval poslanec NR SR Štefan Kišš (PS).
Na podporné opatrenia by malo ísť budúci rok 230 miliónov eur. Čo je viac ako vlani. Tieto peniaze by mali putovať pre 930 nových pedagogických asistentov, ktorí majú do škôl nastúpiť.
Bez zvyšovania platov
Rozpočet na budúci rok nepočíta so zvyšovaním platov učiteľov. Opozícia to kritizuje, keďže životné náklady rastú.
„Čo robí vláda, čo robí premiér, čo robí minister školstva, prečo sa nepostaví za učiteľov a nepovie, že potrebujeme do školstva ďalšie peniaze na zvýšenie platov? Toto tu nemáme,“ vyhlásil poslanec NR SR Branislav Gröhling (SaS).
„Na toto sa môže sťažovať každý. Nespokojní sú zdravotníci, nespokojní sú v školstve, nespokojní sú v iných rezortoch, ale konsolidácia je nevyhnutná. Je to najlepšia možná cesta, ako skonsolidovať verejné financie, o ktoré tu v prvom rade ide,“ poznamenal poslanec NR SR Karol Farkašovský (SNS).
Minister financií však tvrdí, že niektorým učiteľom sa podmienky v budúcom roku zlepšia. Vyplácať im budú vyšší regionálny príspevok, ktorý zohľadňuje rozdiely v regiónoch.
„Pán minister si vydobyl ďalšie peniaze do školstva, chce ich motivovať. Na tento rok to bolo 60 miliónov, na budúci je to 100 miliónov,“ podotkol Kamenický. O rozpočte by mali poslanci hlasovať v parlamente budúci utorok (3. 12.).