Klimatické zmeny neprajú ani vínu. Z uplynulej sezóny ho bude opäť menej. Zbery vo vinohradoch sa skončili v skorej jeseni, práve v tomto období však vinári uvádzajú na trh prvé vína a pracujú na tých, ktoré sa na pulty dostanú v najbližších mesiacoch.
Už teraz je jasné, že ich bude menej. Úrode neprialo totiž počasie – aspoň čo sa týka množstva. Vinársky sektor dlhodobo na Slovensku patrí k tzv. výkladným skriniam Slovenského hospodárstva.
Na jednej strane sa mu darí, čo sa týka kvality. Na strane druhej máme v uplynulých rokoch problém s kvantitou a tento rok nebol výnimkou.
„Bol to veľmi náročný rok, na úvod niektoré lokality postihli jarné mrazy. V lete to zase boli krúpy, veľké prívalové dažde, ale väčšinu územia sprevádzalo veľké sucho,“ priblížila riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska Jaroslava Kaňuchová Pátková.
Podľa Kaňuchovej Pátkovej je práve sucho dôvodom poklesu slovenskej úrody o viac ako 30 percent. „Sú lokality, kde je až o 50 percent menej hrozna, a to je veľmi zlá správa pre vinohradníkov, pretože náklady im zostali rovnaké,“ dodala.
Nadviazali spoluprácu s francúzskymi vinármi
Riaditeľka zväzu predpokladá, že vína bude o desať miliónov litrov menej. „Už prvý augustový týždeň ste mohli ochutnať burčiak a do 15 septembra sme mali pozberaných 90 percent úrody. Oproti iným ročníkom sme niekedy 10. septembra len začínali kampaň,“ upozornila Kaňuchová Pátková.
Ide o zmenu klimatických podmienok, riaditeľka zväzu si myslí, že by pomohlo zavlažovanie, ale záleží, aké budú trendy v budúcnosti.
Vďaka ministerstvu zahraničných vecí sa vinárom podarilo znova nadviazať spoluprácu s múzeom Cité du Vin vo francúzskom meste Bordeaux. „Budeme tam umiestňovať slovenské vína, čiže budú v ‚mekke‘, vo francúzsku, kde bude slovenská vinárska reprezentácia,“ prezradila Kaňuchová Pátková.
Napriek tomu oproti iným krajinám v podpore stále ťaháme za kratší koniec. Riaditeľka vinárskeho zväzu neočakáva pre konsolidáciu verejných financií v budúcom roku žiadny príspevok. „To je práve tá nevýhoda, že z finančného hľadiska nevieme, aká bude situácia budúci rok,“ poznamenala.
Avizuje, že vinári sa pre klimatické zmeny musia pripraviť na nové choroby, nových škodcov či nové spôsoby pestovania a starostlivosti o vinohrady.