Na hlavný obsah

Prečo schudnuté kilá naberáme naspäť? Vedcom sa zrejme podarilo objasniť takzvaný „jojo efekt“

Ukázalo sa, priberanie nie je len o slabej vôli či úsilí.

Prečo schudnuté kilá naberáme naspäť? Vedcom sa zrejme podarilo objasniť takzvaný „jojo efekt“
Ilustračná snímka. Foto: Pexels

Všimli ste si, že keď schudnete – väčšinou kilá po čase naberiete späť? Obezita má totiž pamäť a uchováva ju v bunkách. Najnovší výskum na myšiach aj na ľuďoch opísal dokonca aj molekulárny mechanizmus v tukovom tkanive, ktorý môže vysvetliť známy „jojo efekt“.

Jojo efekt postihuje napríklad aj ľudí, ktorí podstúpili operáciu žalúdka. Veda však teraz začína dokazovať, že priberanie nie je úplne len o nedostatku pevnej vôle alebo úsilia.

Viac o výskume, v ktorom vedci dokázali objasniť „jojo efekt“ v relácii Dobré ráno, Slovensko v Rádiu Slovensko hovorila redaktor Miroslava Neira Cuella Hospodárová:

Obezita, charakteristická nadmerným hromadením tuku v tele, postihuje každého ôsmeho človeka na svete. Je to spletité, komplexné a chronické ochorenie a zdá sa, že je navždy.

Vedecká komunita dlho tvrdila, že existuje akási metabolická pamäť, ktorá uľahčuje opätovné nadobudnutie hmotnosti. Presné mechanizmy neboli známe až doteraz. Vedecký článok vyšiel v časopise Nature.

Autori štúdie sa pokúsili vniesť trochu svetla do výskumu tým, že ukázali, ako si adipocyty – bunky tukového tkaniva – pamätajú obezitu prostredníctvom epigenetických zmien, ktoré pretrvávajú aj po strate hmotnosti. Len čo dostanú viac kalórií, hneď začnú ukladať, lebo je to ich biologický jav.

Zatiaľ pomôže len prevencia

Práve tento poznatok otvára dvere k úprave tejto epigenetickej pamäti. Liekmi sa vymazať zatiaľ nedá.

Objavujú sa molekulárne stratégie na vyvolanie zmien v špecifických epigenetických oblastiach. Vyžadujú si však ďalší výskum a zatiaľ nie sú schválené na použitie u ľudí.

Po lepšom pochopení tohto javu by medzi možné stratégie mohli patriť farmakologické zásahy, zmeny v stravovaní alebo zaradenie funkčných potravín.

Kým niektorí odborníci objav hodnotia ako zaujímavý a perspektívny, iní vravia, že je to ako v knihe s tromi miliardami písmen hľadať bodky alebo čiarky, ktoré menia význam vety. Inými slovami, množstvo zmien je také veľké a ešte ďalej premenlivé, že bude ťažké ho podchytiť.

Pre zdravotníctvo je to jednak správa, že stratégie na podporu straty hmotnosti musia byť dlhodobé a je to tiež správa, že obezitu treba riešiť preventívne ešte predtým, než vznikne spomínaná obezitogénna pamäť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet