V Tatranskom národnom parku chcú prikrmovať zver v treťom, štvrtom aj piatom stupni ochrany. Súčasný zákon o ochrane prírody a krajiny to neumožňuje. O výnimky požiadali na okresnom úrade v Prešove a Žiline.
Podmienky prikrmovania zveri v treťom a vyššom stupni ochrany sa zmenili od roku 2020, novelizáciou zákona. Správa TANAP-u vybavuje potrebné povolenia, aby mohli počas zimy naplniť kŕmidlá tak, ako to robili kedysi.
“Môžem potvrdiť, že aj v minulosti, konkrétne v roku 2022, bola žiadosť na výnimku a súhlas na prikrmovanie zveri v treťom a štvrtom stupni ochrany,“ uviedol zoológ Správy TANAP-u Jozef Hybler.
“Na okresnom úrade prebieha jedno správne konanie a ide o 36 lokalít v piatom a štvrtom stupni územnej ochrany,“ informoval riaditeľ Odboru životného prostredia OÚ v Prešove Miroslav Benko.
Chcú prikrmovať aj v Zuberci, Tichej doline a Habovke. Bývalý štátny tajomník tvrdí, že prikrmovanie do národného parku nepatrí. Navyše v takom veľkom rozsahu.
“Takéto prikrmovanie môže byť atraktívne aj pre medvede. Tým sa zvyšuje riziko stretu medzi človekom a medveďom,“ vyhlásil bývalý štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča.
Prikrmovaniu zveri v Tatranskom národnom parku sa v Správach z regiónov venovala redaktorka STVR Miriam Hozzová:
Výnimka na prikrmovanie kamzíkov
V najvyššom stupni ochrany žiadajú o výnimku na prikrmovanie kamzíkov. A to soľou a sušenou jarabinou. V nižších stupňoch chcú zvieratám ponúkať objemové krmivo, čo predstavuje seno, kamennú soľ, ale aj dužinaté krmivo.
“TANAP teda prikrmoval raticovú zver v druhom a treťom stupni ochrany, ale v štvrtom a piatom by sa to určite nemalo diať. Môže to napríklad meniť aj prirodzené správanie a návyky zveri,“ povedal Michal Haring z iniciatívy My sme les.
“Nežiadali sme o prikrmovanie jadrovým krmivom, čiže práve tento druh potravy nebude predkladaný, aby nebol predmetom atraktivity pre medvede,“ dodal Hybler.
“Ak v dostatočnej miere zveri poskytnú objemové krmivá, tak výrazným spôsobom znížia škody na lesných porastoch a poľnohospodárskych kultúrach,“ skonštatoval viceprezident Slovenskej poľovníckej komory Alojz Kaššák.
Podľa iniciatívy My sme les zver nie je dobré koncentrovať pri krmoviskách. Navyše priťahujú predátorov. Správa národného parku zase tvrdí, že zver je zvyknutá prichádzať za potravou desiatky rokov a vďaka dostatku potravy ju udržiavajú v jej prirodzenom prostredí.