Juhokórejská opozičná Demokratická strana vyzvala na okamžité odstúpenie prezidenta Jun Sok-jola, ktorý v utorok (3. 12.) vyhlásil v krajine stanné právo. Svoje rozhodnutie následne po šiestich hodinách odvolal.
Ak Jun sám nerezignuje, strana začne proces jeho odvolania, informovala v stredu (4. 12.) agentúra Jonhap s odvolaním sa na vyhlásenie strany. Junovu demisiu požadujú tiež odbory, ktoré pohrozili generálnym štrajkom. Medzitým odstúpil šéf Junovej kancelárie a ďalší prezidentovi spolupracovníci.
Podľa Demokratickej strany, ktorá má väčšinu v juhokórejskom parlamente, bolo utorkové vyhlásenie stanného práva neústavné a v rozpore s demokratickými normami. Hlava štátu by preto mala okamžite podať demisiu. „Ak prezident Jun okamžite neodstúpi, začneme proces jeho odvolania,“ citoval Jonhap z vyhlásenia strany.
Kórejská odborová konfederácia, ktorá je s 1,2 milióna členov najväčším odborovým zväzom v krajine, dnes vyzvala na „časovo neobmedzený generálny štrajk“, kým prezident neodstúpi. Jeho počínanie označila za „iracionálne a nedemokratické“, uviedla agentúra AFP.
Protištátna činnosť
Jun Sok-jol v utorok vyhlásil v krajine stanné právo s argumentom, že Demokratická strana sympatizuje so Severnou Kóreou a paralyzuje vládu svojou, podľa neho, protištátnou činnosťou.
Krok vyvolal odpor juhokórejského parlamentu, kde za zrušenie stanného práva hlasovalo všetkých 190 prítomných zákonodarcov z celkových 300. Do budovy zákonodarného zboru, kde sa poslanci vyslovili proti stannému právu, vstúpili vojaci, neskôr budovu ale zase opustili.
Proti rozhodnutiu prezidenta sa okrem opozície postavila aj jeho vlastná Strana ľudovej moci (PPP). Jej predseda Han Dong-hun po odvolaní stanného práva uviedol, že prezident by mal svoj krok vysvetliť a odvolať ministra obrany Kim Jong-hjoa, ktorý vyhlásenie stanného práva navrhol.
Podľa juhokórejskej ústavy má prezident právomoc vyhlásiť stanné právo v prípade vojenského ohrozenia alebo pri potrebe zabezpečiť vnútornú bezpečnosť krajiny. Ak sa však parlament hlasovaním vysloví proti, je povinnosťou prezidenta stanné právo zrušiť.
Hromadnú rezignáciu v súvislosti s vyhlásením stanného práva podali viacerí Junoví blízki spolupracovníci, vrátane šéfa prezidentskej kancelárie, uviedla bez bližších podrobností agentúra Jonhap.
Portál Čosun ilbo podľa agentúry Reuters zároveň uviedol, že úmysel hromadne odstúpiť vyjadrili tiež členovia juhokórejskej vlády. Rozhodnuté sa majú po stretnutí premiéra Han Duk-Soa s vedením PPP.
Aspoň 200 podpisov
Aby parlament zbavil prezidenta funkcie, musia za návrh hlasovať dve tretiny poslancov, teda aspoň 200. Demokratická strana má spoločne s menšími opozičnými zoskupeniami spolu 192 kresiel. Medzi 190 poslancami, ktorí v noci na stredu hlasovali za zrušenie stanného práva, bolo tiež 18 zákonodarcov z prezidentovej strany PPP.
Ak sa parlament rozhodne Juna odvolať, prezident stratí ústavou dané právomoci dovtedy, kým o jeho osude rozhodne Ústavný súd. Jeho prezidentské povinnosti by v takom prípade prevzal premiér Han Duk-so. Ten v juhokórejskej vláde zastáva druhú najdôležitejšiu funkciu, pripomenula agentúra AP.
Jun Sok-jol bol zvolený do úradu v máji 2022, ale od tohtoročného apríla, keď v parlamentných voľbách v krajine drvivo zvíťazila opozícia, nie je jeho vláda schopná presadzovať svoje návrhy zákonov. Popularita hlavy štátu u voličov zároveň klesla v súvislosti s viacerými korupčnými škandálmi.