Francúzsky premiér Michel Barnier bude v utorok (4. 12.) čeliť odvolávaniu. Dôvodom je, že sa rozhodol využiť svoje ústavné právo a presadiť budúcoročný rozpočet o sociálnom zabezpečení aj bez súhlasu parlamentu.
Najsilnejšia ultra-pravicová strana na to reagovala vyvolaním hlasovania o nedôvere. Hoci Elyzejský palác od minulého týždňa zvažuje viacero mien náhradníkov za predsedu vlády, analytik si myslí, že premiér si pozíciu udrží.
Odvolávaniu francúzskeho premiéra Michela Barniera sa v Rádiožurnále v Rádiu Slovensko venovala redaktorka Soňa Hagarová:
Francúzsky premiér Michel Barnier konštatoval, že tak ako každý z poslancov musí prevziať zodpovednosť za to, či uprednostní stranícke záujmy pred budúcnosťou krajiny, preberá zodpovednosť aj on. Rozhodol sa využiť článok 49 ústavy a návrh zákona o financovaní sociálneho zabezpečenia na rok 2025 presadiť aj bez odobrenia parlamentom.
Poslanci krajnej ľavice na to reagovali odchodom z rokovacej sály a spolu s krajnou pravicou navrhli hlasovanie o vyslovení nedôvery premiérovi.
Marine Le Penová tvrdí, že Michel Barnier vedome prekročil červenú líniu. Jej strana Národné združenie, ktorá má v Dolnej komore parlamentu väčšinu, totiž podporu rozpočtu podmieňovala viacerými úpravami, vrátane nižších príspevkov do eurorozpočtu či zachovania rastu dôchodkov.
Krízu druhej najväčšej ekonomiky eurozóny pripísala nekompetentnosti prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý je jej rivalom v prezidentských voľbách.
Politológ: Vláda nepadne
Politológ Michal Pink z Masarykovej univerzity uznáva, že škrty v rozpočte vo výške viac ako 60 miliárd eur sú mimoriadne. A hoci viaceré francúzske médiá už nad Barnierom lámu palicu, politológ očakáva, že vláda nepadne.
„Možno sa stane, že kľúčoví poslanci opustia rokovací sál alebo niečo podobné. Ale Michelovi Barnierovi nevyslovia nedôveru. Ak by k tomu došlo, Národné združenie poprie samé seba, keďže nechalo vládu vzniknúť pred asi tromi mesiacmi. V túto chvíľu je moc skoro na to, aby sa zdiskreditovala a sami si tým uškodili,“ skonštatoval Pink.
Dôsledky odvolania premiéra
Hlavný ekonóm spoločnosti Asteres Consulting Sylvain Bersinger však upozornil, že pád Barnierovej vlády by priniesol zvýšenie úrokových sadzieb na štátny dlh. To znamená, že štát bude mať menej peňazí na verejné služby.
Navyše, môže to vyvolať dominový efekt aj na banky, úrokové sadzby pôžičiek pre domácnosti aj podniky. Aby Michel Barnier a jeho vláda padli, musí v stredu (4. 12.) večer za návrh hlasovať najmenej 289 poslancov.