Škody po septembrovej povodni vo Svrčinovci pri Čadci sa vodohospodárom dodnes nepodarilo odstrániť. Regulácia miestneho potoka, ktorá má zabrániť jeho vylievaniu je stále v nedohľadne. Miestni sa obávajú o stabilitu svojich domov. V okrese Čadca stále platí druhý stupeň povodňovej aktivity.
Pán Róbert býva priamo na nábreží Šlahorovho potoka. Bojí sa o to, aby sa svah pod jeho domom pri zvýšenej hladine nezosunul.
“Potok je zanedbaný, regulácia sa tu nerobila možno 50 rokov a stále mi to zaberá pozemok a odkrajuje z neho. Bojím sa aby mi to úplne nepodmylo dom,“ uviedol obyvateľ obce Svrčinovec Róbert Straka.
O zanedbanom toku potoka hovorí aj pán Jozef. Ten musel pri septembrovej povodni ratovať aj zvieratá, ktoré chová.
“Ráno o pol tretej sme chodili a zachraňovali čo sa dalo. To treba všetko prehĺbiť,“ povedal obyvateľ obce Svrčinovec Jozef Juráček.
Regulácii miestneho potoka v okrese Čadca sa v Správach z regiónov venoval redaktor STVR Martin Do:
O reguláciu obec žiadala niekoľkokrát
O reguláciu Šlahorovho potoka žiadala obec už niekoľkokrát. Do obce priteká od hraníc s Českou republikou a to priamo pomedzi rodinné domy.
“Momentálny stav je taký, že povodie Váhu vyrúbalo dreviny a vŕby v okolí potoka. Čakáme teda na reguláciu a úpravu. Ľudia sa boja aj zimy, ďalších vôd a roztápania snehu. Regulácia v tej zastavanej časti je komplikovaná a povodie Váhu nato zrejme financie nemá,“ vyhlásila starostka obce Svrčinovec Renáta Majchráková.
Slovenský vodohospodársky podnik v stanovisku uvádza, že v zabezpečovacích prácach pokračuje v rámci svojich kapacitných možností.
“Naši pracovníci každý podnet individuálne fyzicky obhliadnu. Odborne posúdia a následne podľa naliehavosti a kapacitných možností zrealizujú v rámci povodňových zabezpečovacích prác, prípadne zaradia do plánu vlastných opráv na budúce obdobie,“ zaznelo v stanovisku Slovenského vodohospodárskeho podniku.
O osude Šlahorovho potoka teda rozhodne až obhliadka a následné zasadnutie technickej rady Slovenského vodohospodárskeho podniku.