Na hlavný obsah

Napätie v Gruzínsku eskaluje: Polícia sa čoraz väčšou silou snaží potlačiť protivládne protesty

Protesty v krajine pokračujú už druhým týždňom.

Napätie v Gruzínsku eskaluje: Polícia sa čoraz väčšou silou snaží potlačiť protivládne protesty
Demonštrant na protivládnom proteste v Tbilisi.

Gruzínska prokuratúra obvinila deväť ľudí pre údajnú prípravu a organizáciu skupinového násilia a z príprav výbuchov. Uviedol to v piatok (6. 12.) server Gruzínsko online a dodal, že obvineným hrozí až deväť rokov väzenia.

V krajine druhým týždňom pokračujú demonštrácie proti rozhodnutiu vládnucej strany pozastaviť až do roku 2028 prístupové rokovania s Európskou úniou. Polícia sa snaží protesty potlačiť čoraz väčšou silou, uviedla agentúra AP a pripomenula stredajšie zbitie a zatknutie jedného z opozičných lídrov.

„Je jasné, že policajti úmyselne napádajú zástupcov médií,“ povedal AP po prepustení z nemocnice novinár Guram Rogova, ktorého v čase priameho prenosu z protestov napadol policajt a udrel ho do hlavy. Novinárovi zlomil lícne kosti. „Vláda je v takom stave, že jej pud prežitia diktuje potrebu zastrašiť médiá,“ dodal.

Vládnuca strana Gruzínsky sen si v sporných parlamentných voľbách na konci októbra opäť zabezpečila väčšinu v parlamente, zatiaľ čo opozícia a prozápadná prezidentka Salome Zurabišviliová ju obviňujú zo sfalšovania volebných výsledkov za pomoci susedného Ruska a bojkotujú rokovania parlamentu. Protesty nabrali na sile po rozhodnutí Gruzínskeho sna zo štvrtka minulého týždňa pozastaviť rokovania s EÚ.

Zadržaných 300 demonštrantov

Za posledný týždeň polícia zadržala asi 300 demonštrantov, desiatky z nich utrpeli zranenia. Pri stredajších raziách v kanceláriách opozičných strán polícia podľa gruzínskych médií do bezvedomia zbila a zadržala lídra jedného zo štyroch hlavných opozičných zoskupení Niku Gvaramiu. V nemocnici je tiež opozičný politik Aleko Elisašvili, ktorý má zranenia v tvári a možno zlomené rebro.

Spojené štáty aj EÚ postup gruzínskej polície odsúdili. Jeden z predstaviteľov gruzínskej pravoslávnej cirkvi, metropolita Zenon verejne vyzval úrady, aby okamžite skoncovali s „neľudským zaobchádzaním a mučením“.

Gruzínsko od získania nezávislosti po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 vystupovalo ako prozápadná krajina a krátko po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 požiadalo o členstvo v Európskej únii. Vzťahy so Západom sa však v poslednom čase zhoršili. EÚ pre kontroverzný zákon o zahraničnom vplyve, presadený Gruzínskym snom napriek protestom, pozastavila prístupové rokovania s kaukazskou krajinou.

Po októbrových parlamentných voľbách potom dvadsaťsedmička a Spojené štáty vyzvali na prešetrenie nezrovnalostí. Európsky parlament minulý štvrtok prijal uznesenie, v ktorom uviedol, že parlamentné voľby neboli slobodné a čestné.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet