Medzi opatreniami ministra zdravotníctva, ktoré ponúkol lekárskym odborárom, sú aj centrálne verejné obstarávania. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) tým chce ušetriť peniaze na ďalšie zmeny. Štátne nemocnice tento krok privítali.
Minister zdravotníctva v rámci šetrenia v rezorte plánuje spoločné nákupy energií, liekov či zdravotníckeho materiálu. Spoločné nákupy by mali byť transparentnejšie a lacnejšie.
„V rámci tohto plánu toho súčasťou musí byť aj audit a musí byť naštartovanie procesov, a áno, aj upratanie si možno vnútri rezortu v rámci procesov,“ uviedol Šaško.
Kríze v zdravotníctve sa v relácii Správy venovala redaktorka Andrea Šeligová:
Najkľúčovejšie nákupy, na ktorých sa dá ušetriť, sú podľa analytika nákupy liekov a zdravotníckeho materiálu. Obstarávanie zdravotných pomôcok, ktoré neprepláca poisťovňa, však môže byť komplikovanejšie.
„Napríklad tie materiály, stenty, kĺby, čokoľvek, to je práca na niekoľko mesiacov, ak nie, možno aj viac ako rok, kým sa to začne obstarávať. Ďalší polrok, kým sa zrealizuje. Tak toto sú síce dobré plány, len ten výsledok chvíľku potrvá, lebo fakt je to pracné a náročné,“ vysvetlil zdravotnícky analytik Martin Smatana.
Prezident Asociácie štátnych nemocníc skonštatoval, že niektoré nemocnice spoločne nakupujú energie už dlhšie.
Možné pozitíva
„Novinkou je, že je ambíciou urobiť aj centrálne verejné obstarávanie a nákupy aj liekov, pomôcok. Čo takisto v prípade, že sa to bude robiť a úspešný priebeh takýchto verejných obstarávaní, je to pojem „úspora z rozsahu“, takže áno, môže priniesť pozitíva,“ skonštatoval prezident Asociácie štátnych nemocníc Mongi Msolly.
Šetrenie pomocou hromadných verejných obstarávaní v nemocniciach rezort pôvodne zaviedol ešte pred pandémiou covidu, ktorá celý proces zastavila. Podľa zdravotníckeho analytika sa takto podarilo ušetriť desiatky miliónov eur a obstarávania sa zrýchlili.
„Otázka je iba, či to bude z čoho financovať, lebo základ tohto úspechu, ktorý sme teda mali pred tou pandémiou bolo to, že sme mali kapitálové prostriedky, ktoré platili za tie nákupy,“ upozorňuje Smatana.
Podľa analytika by nemocnice mohli verejne obstarávať aj iné služby, napríklad právnické a ekonomické.