Po roku od zatvorenia baní a elektrárne obyvatelia hornej Nitry sľubovanú transformáciu veľmi necítia. Na mnohé z pripravovaných projektov samosprávy nedostali peniaze. V špeciálnom fonde je pritom vyčlenených na posilnenie regiónu 225 miliónov eur.
Keď sa minulý rok zatvorila na hornej Nitre aj posledná baňa, ľudia mali veľké očakávania.
„Okrem tepelného hospodárstva, ktoré nahradilo teplo z elektrárne, okrem toho sa vlastne nič nespravilo,“ povedal nám jeden z obyvateľov Prievidze.
„Syn môj robil v bani, muž robil v bani, manžel na dôchodku, chlapec odišiel do Rakúska robiť. Nič som nepostrehla. Čo ste očakávali, že sa tu udeje? Napríklad byty pre mladých, to by sa hodne zišlo,“ hovorí jedna z obyvateliek regiónu.
Transformácii hornej Nitry sa v relácii Správy venovala redaktorka Miriam Dobrotová:
Najviditeľnejším projektom pre ľudí je nový systém vykurovania. Hnedé uhlie nahradil plyn a biomasa.
„Prvú vykurovaciu sezónu máme za sebou. Ceny primerane išli dole, napríklad oproti roku 23, čo sa týka mesta Prievidze, sme išli s cenou zhruba o 2025 pripravujeme ďalšie zníženie zhruba o 11 percent. Zemianske Kostoľany až o 30 percent,“ priblížil zástupca Prievidzského tepelného hospodárstva Rastislav Januščák.
Z fondu spravodlivej transformácie od júna minulého roka bolo vyhlásených deväť výziev za viac ako 130 miliónov eur. Peniaze dostali napríklad stredné školy na rekonštrukcie budov či na vzdelávanie.
Beh na dlhé trate
„Pripravujeme veľké zámery, ktoré majú šetriť energie pri vykurovaní verejných budov. Skutočne to trvalo dlho, na čo nás aj upozorňovali, že je to beh na dlhé trate,“ vyjadril sa prednosta MsÚ Prievidza Alojz Vlčko.
„Z územia bolo doteraz v rámci výziev predložených 29 žiadostí o nenávratný finančný príspevok v celkovej výške 124 mil. eur. Z uvedenej sumy sú schválené projekty približne za 62 mil. eur. Začatie realizácie väčšiny projektov očakávame začiatkom roka 2025,“ informovalo v písomnom stanovisku Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
„Má sa modernozovať hromadná doprava, by sa mala elektrifikovať. Do tohto sa hlási Prievidza, Partizánske aj Handlová aj Trenčiansky samosprávny kraj,“ priblížil primátor Partizánskeho Jozef Božik.
Peniaze pôjdu napríklad aj na vedu a výskum či na projekty samospráv. Obyvatelia by však najviac privítali vybudovanie rýchlostnej cesty na Trenčín či Banskú Bystricu, no fond spravodlivej transformácie na stavbu ciest peniaze neponúka.