Na hlavný obsah

Na Trenčianskom hrade sa udejú zmeny nevídaných rozmerov. Rekonštrukcia prekvapí nielen turistov, ale aj domácich

Veľa má priniesť aj archeologický výskum.

Na Trenčianskom hrade sa udejú zmeny nevídaných rozmerov. Rekonštrukcia prekvapí nielen turistov, ale aj domácich
Bude to historicky najviac preinvestovaných zdrojov na Trenčianskom hrade. Foto: STVR

Trenčiansky hrad čakajú zmeny nevídaných rozmerov. Návštevníci sa dostanú do doteraz neprístupných objektov, torzá múrov zmenia na novú dominantu dolného hradu – kavalier. Veľa si sľubujú od archeologického výskumu pri Studni lásky.

Panstvo Matúša Čáka po rekonštrukcii prekvapí nielen turistov, ale aj domácich.

Návštevníkov pri vstupe do hradu víta ikonická trojpodlažná veža. Dal ju vybudovať Žigmund Luxemburský. Prvky renesancie jej neskôr vdýchli majstri až z Talianska.

Reportáž o rekonštrukcii hradu pripravila  do relácie Správy redaktorka Dominika Kusá:

Prvá brána bola pre návštevníkov neprístupná. To sa však čoskoro zmení a budú môcť nahliadnuť do jej útrob. „Zmení sa na rezidenčné ubytovanie, tam bude zreštaurovaný portál, prerobené interiéry. Vymení sa strecha, inžinierske siete,“ priblížil riaditeľ Trenčianskeho múzea Peter Martinisko.

Kroky turistov dostanú zelenú aj do neprístupnej Hodinovej veže. Nájdu v nej expozície. „Tam by nám mala pribudnúť drevená ochodza so schodiskom, ktorá prepojí budovu kasárne s Hodinovou vežou,“ opisuje Martinisko.

Obnovy sa dočká aj priestor pri legendárnej Studni lásky. Amfiteáter už nebude viac zastrešený. Polepší si aj pochôdzna plocha, ktorá je v havarijnom stave.

Očakávajú archeologické nálezy

„Očakávame zaujímavé archeologické nálezy, keď sa bude riešiť amfiteáter. Dva až tri roky sme si dali robiť georadarový prieskum, ktorý nám ukázal podzemné konštrukcie,“ vysvetlil Martinisko.

Na dolnom hrade zo zvyškov múrov vyrastie nový objekt, kavalier. Prístupný bude po rampe, po ktorej kedysi ťahali delá.

„Tam to bude niečo, čo zaujme, keď prídete, bude tam ten prázdny priestor zaplnený kameňmi a vyplnený objektom,“ opisuje projektová manažérka Gabriela Porubčanová.

Rekonštrukcia sa dotkne aj horného hradu, konkrétne Jeremiášovej bašty, vynovia aj Ľudovítov palác a Zápoľského palác. Všetko spolu bude stáť 6,5 milióna eur. Trenčiansky samosprávny kraj z toho zaplatí 20 percent.

„Ja pevne verím, že gro projektov sa zrealizuje ešte v roku 2025, možno niektoré sa budú dokončovať v roku 2026,“ uviedol predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

„Bude to historicky najviac preinvestovaných zdrojov na Trenčianskom hrade, aj celkovo na hradoch v rámci Slovenska,“ zhrnul riaditeľ Trenčianskeho múzea. Finančný balík je súčasťou podpory v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny