Na hlavný obsah

Vládne opatrenia problémy v zdravotníctve podľa odborníka nevyriešia a môžu vytvoriť ďalšie

Napätie môže ďalej rásť.

Vládne opatrenia problémy v zdravotníctve podľa odborníka nevyriešia a môžu vytvoriť ďalšie
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Vláda absolútne zlyhala v hľadaní riešenia, takto hodnotí odborník na medicínske právo Ivan Humeník siahanie po ultimatívnych riešeniach pri nedostupnosti lekárskej starostlivosti.

„Toto spoločnosť nedokáže vyriešiť tým, že si nakreuje nový trestný čin alebo zvýši trestné sadzby. Potom to vyzerá, akoby na zložité veci hľadáme simplicitnú, jednoduchú násobilku a takto vzťahy jednoducho nefungujú. Je to úplné nepochopenie merita veci,“ skonštatoval Humeník v relácii Aktuálne :24.

Pozrite si celý rozhovor z relácie Aktuálne :24 s odborníkom na medicínske právo Ivanom Humeníkom:

Expert na medicínske právo ďalej upozornil, že opatrenie vlády, ktoré spočíva v sankciovaní lekárov, ktorí by v prípade vyhlásenia mimoriadnej situácie odmietli nastúpiť do práce, situáciu nevyrieši. Obáva sa, že tým pnutie v spoločnosti iba narastie, čo by vyústilo do ďalších komplikácií.

Humeník vysvetlil, že lekárov, ktorí by napokon mohli nastúpiť do práce, by bolo menej, než je tých, ktorí podali výpovede. Takýto zákon sa totiž nemôže uplatniť na každého.

Nastúpiť do práce nemôžu napríklad práceneschopní. „Netýka sa to všetkých skupín lekárov, pretože tam sú určité výnimky, ktoré sa napríklad vzťahujú na dosiahnutie určitého veku. Od 60 rokov nemôže byť uložená pracovná povinnosť,“ priblížil odborník na medicínske právo.

Pracovnú povinnosť nemôžu doručiť ďalej lekárom, ktorí majú v starostlivosti dieťa do 15 rokov, tehotným ženám alebo dlhodobo chorým.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko