Na hlavný obsah

Putin rozhodol o udelení azylu zvrhnutému sýrskemu vodcovi Asadovi, ktorý utiekol z krajiny

Informoval o tom hovorca Kremľa Peskov.

Putin rozhodol o udelení azylu zvrhnutému sýrskemu vodcovi Asadovi, ktorý utiekol z krajiny
Zľava Bašár Asad a Vladimir Putin v júli 2024. Foto: TASR/AP

O udelení azylu zvrhnutému sýrskemu vodcovi Bašárovi Asadovi a jeho rodine v Rusku rozhodol prezident Vladimir Putin. Novinárom to v pondelok (9. 12.) podľa štátnej agentúry TASS povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Žiadne podrobnosti o mieste pobytu zvrhnutého diktátora a spojenca Moskvy Peskov neuviedol. Nechcel ani povedať, kedy sa Putin s Asadom naposledy stretli. V oficiálnom prezidentovom kalendári podľa neho stretnutie s Asadom na programe nie je. Dianie v Sýrii Moskvu prekvapilo, povedal.

„Takéto rozhodnutie, samozrejme, nemožno urobiť bez hlavy štátu. Je to jeho rozhodnutie,“ uviedol Peskov s odvolaním sa na poskytnutie azylu Asadovej rodine.

Moskva patrí medzi Asadovho spojenca a ruské médiá s odvolaním sa na zdroj v Kremli v nedeľu (8. 12.) informovala, že Asad s rodinou priletel do Moskvy a získal tam azyl. Peskov zároveň uviedol, že oficiálne vyhlásenie k tejto téme Moskva nie je povinná vydávať.

„K tomu, kde sa pán Asad nachádza, vám nemám teraz čo povedať,“ povedal hovorca Kremľa novinárom. „Nechám túto otázku nezodpovedanú,“ odvetil podľa TASS na otázku, kedy naposledy spolu Putin s Asadom hovorili a videli sa.

„V oficiálnom programe prezidenta takáto schôdzka nie je,“ povedal k možnému stretnutiu šéfa Kremľa so zvrhnutým spojencom.

„To, čo sa všeobecne stalo, prekvapilo pravdepodobne celý svet, v tomto prípade nie sme výnimkou,“ povedal podľa TASS Peskov.

Asadov režim a Rusko

Režim Bašára Asada, ktorý blízkovýchodnej krajine vládol 24 rokov, sa cez víkend zrútil. Diktátora, ktorý ešte pred dvoma týždňami mal moc zdanlivo pevne v rukách, zmietla blesková povstalecká ofenzíva za 11 dní, po tom, čo sa to počas občianskej vojny nepodarilo za takmer 14 rokov.

Moskva patrila k najbližším spojencom Asadovho režimu v bojoch proti povstalcom. V Sýrii má Rusko dve dôležité vojenské základne – námornú v prístave Tartús a leteckú Humajmím, ktorými si zabezpečovalo prítomnosť v regióne Blízkeho východu a Stredozemného mora. Podľa Peskova je teraz predčasné hovoriť o zachovaní ruských základní v Sýrii.

„Bude to predmetom diskusie s tými, ktorí budú v Sýrii pri moci. Teraz vidíme, že (nastalo) také obdobie transformácie, extrémna nestabilita,“ uviedol Putinov hovorca.

Moskva však podľa neho pracuje na zabezpečení bezpečnosti základní, snaží sa dostať do kontaktu s aktérmi, ktorí sa môžu na „zabezpečení bezpečnosti podieľať“. Moskva je podľa Peskova v kontakte s Tureckom a ďalšími krajinami regiónu s ohľadom na Sýriu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet