Parlament nebol v pondelok (9. 12.) v úvode mimoriadnej schôdze k návrhu na odvolanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) ani na druhý pokus uznášaniaschopný. Neprezentovalo sa dostatok poslancov.
Parlament sa opäť pokúsi otvoriť schôdzu v utorok (10. 12.). Koalícia už vopred avizovala, že nepodporí otvorenie schôdze, pretože pôvodný opozičný návrh na vyslovenie nedôvery je už presunutý na február.
Opoziční poslanci Eštokovi vyčítajú, že na mimoriadnu schôdzu k pokusu o jeho odvolávanie neprišiel. Kritizujú ho za to, že sa nedostavil, aby vysvetľoval problémy vo svojom rezorte, no mal čas sa cez víkend zúčastniť v zahraničí na pretekoch Formuly 1.
Pozrite si rozhovor s politologičkou Darinou Malovou, ktorá v relácii Aktuálne :24 zhodnotila aktuálnu politickú situáciu:
„Domnievam sa, že ide o situáciu, ktorá sa dala predvídať, pretože 79 poslancov nie je dostatočná, nie je stabilná väčšina. Najmä, keď z jednej z koaličných strán, okrem predsedu, sa nikto z členov nedostavil,“ hodnotí politologička z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Darina Malová.
Politologička si myslí, že dialóg medzi opozíciou a koalíciou je štandardná situácia, „ktorá však potvrdzuje, že predovšetkým koalícii ide o mocenský boj“.
„Schôdza sa mohla konať, ale koalícia ukázala opozícii, že rozhodujú koaličné strany a opoziční poslanci sa budú musieť prispôsobiť,“ hovorí Malová.
V strane Smer-SD neočakáva žiadne otrasy. „Vládne medzi nimi istá lojalita voči predsedovi strany. Sú si vedomí, že skutočne ich znovu dostal do parlamentu. Že znova ich dostal do vládnych pozícií, ale aj vládnych limuzín,“ dodáva.
Situáciu v strane Hlas-SD Malová považuje za menej prehľadnú. „Predseda odišiel do prezidentského kresla. Nový predseda sa snaží disciplinovať. Ale keďže je to iný typ politika, tak zrejme mu v Hlase rastie opozícia,“ konštatuje politologička.
Zároveň sa domnieva, že mnohí poslanci nemajú voči Šutajovi Eštokovi takú lojalitu, akú mali voči Petrovi Pellegrinimu. „Zdá sa, že sú tam aj názorové rozpory,“ dodáva.
Predčasné voľby situáciu nevyriešia
Politologička Darina Malová pripomína, že opozícia je v menšine a zároveň sú medzi jej jednotlivými členmi zásadné názorové rozpory.
„Výtlak opozície je určený počtom, a tam sa nedá očakávať, že príde k prestupu vládnych poslancov s tým, že by začali podporovať opozičné návrhy,“ podotýka Malová a dodáva, že opozícia robí, čo môže.
Očakáva, že status quo súčasnej vlády sa zachová. „Ale zároveň to vytvorí pre opozičné strany možnosť stále poukazovať na to, že vládnutie je naozaj veľmi nesúrodé až chaotické,“ uvádza Malová.
Predčasné parlamentné voľby by podľa politologičky situáciu nevyriešili a odôvodňuje to tým, že voliči vládnej koalície sú v súčasnosti znechutení.
„Mnohí voliči súčasnej vládnej koalície dokonca volili jednotlivé strany koalície z trucu proti predchádzajúcej vláde, predovšetkým proti OĽANO. To znamená, že nie sú predvídateľní,“ myslí si Malová.
Aj keď prieskumy verejnej mienky sú podľa nej výborná vec a poukazujú na trendy, „nikdy nám neumožnia zásadným spôsobom predikovať výsledky volieb“.
„Asi si slovenskí voliči a slovenskí občania budú musieť aj túto formu nestability, chaosu, personálneho napätia a hádok, vyčkať až do konca,“ uzatvára Malová.