Na hlavný obsah

Navracajú späť už zabudnuté zručnosti: Škola remesiel ÚĽUV sa dostala na zoznam UNESCO

Dlhodobo sa jej darí vzdelávať ľudí v tradičnom remesle.

Navracajú späť už zabudnuté zručnosti: Škola remesiel ÚĽUV sa dostala na zoznam UNESCO
Ilustračná snímka paličkovania. Foto: STVR

V hlavnom meste Paraguaja Asuncióne dosiahlo Slovensko kultúrny úspech. Škola remesiel ÚĽUV sa dostala do UNESCO zoznamu, v ktorom sú projekty s vynikajúcimi výsledkami v ochrane tradícií. Program Školy remesiel ÚĽUV je jedným z nich.

Škole remesiel ÚĽUV sa dlhodobo darí vzdelávať ľudí v oblasti tradičného remesla. Zaradenie školy do výberu UNESCO je preto jej odborným ocenením.

„Úspech Školy remesiel ÚĽUV spočíva v tom, že to už zabudnuté, že ľudia vyrábajú rukami, dokážeme navracať späť. Mnohé činnosti a zručnosti sú už v zabudnutí. Ale práve tu majú ľudia možnosť sa vrátiť a vlastnými rukami vyhotoviť vlastný výrobok,“ vysvetlila generálna riaditeľka ÚĽUV Eva Ševčíková.

Jedným z mnohých programov v Škole remesiel ÚĽUV je aj paličkovanie. Svoje výrobky si účastníčky kurzu po dokončení berú domov.

„Keď začnete paličkovať, tak vám vyšumí všetko, čo sa deje okolo vás. Keď sa na to sústredíte, tak sa uvoľníte a zrelaxujete,“ priblížila účastníčka kurzu.

Slovenskému kultúrnemu úspechu sa v reportáži v relácii Správy venovala redaktorka Dominika Welterová:

Pre všetky vekové kategórie

Aktivitám v Škole remesiel ÚĽUV sa môžu venovať všetky vekové kategórie. V Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach pre verejnosť pripravili detské tvorivé dielne, exkurzie a remeselné kurzy pre dospelých.

Ročne prejde týmito programami viac ako 10-tisíc účastníkov. „Máme drotárstvo a drotárske kurzy, výrobu z kože, sezónne kurzy ako je zdobenie medovníčkov, zdobenie kraslíc. Učíme aj naozaj zanikajúce techniky, či už je to vybíjanie mosadzným plechom do dreva, vylievanie cínu do dreva, dlabaný riad,“ uviedla riaditeľka bratislavského regionálneho centra remesiel ÚĽUV Milena Holánová.

Okrem Slovenska podali návrh na zaradenie do zoznamu UNESCO aj Ukrajina a Omán. Zoznam dobrých praktík ochrany nehmotného kultúrneho dedičstva pomáha popularizovať techniky našich tradičných remesiel.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko