Takmer milión Sýrčanov našlo útočisko pred režimom zvrhnutého prezidenta Bašára Asada v Nemecku. Pád diktátora oslavujú vo väčších nemeckých mestách, kde ich úrady umiestnili po úteku pred občianskou vojnou.
Budúcnosť Sýrie je zatiaľ nejasná, no v Nemecku sa už rozprúdila diskusia o tom, čo sa stane s ľuďmi, ktorým krajina dočasne poskytla ochranu.
„Veľká vďaka, Nemecko“ znie po páde Asadovho režimu aj v uliciach nemeckých miest. Státisíce Sýrčanov, ktorí pre občiansku vojnu našli útočisko v Nemecku, dávajú teraz najavo, že sa chcú vrátiť do vlasti.
„Sme veľmi šťastní, že Asad je navždy preč. Sýrčania majú konečne možnosť slobodne rozhodovať o svojej budúcnosti a vrátiť sa späť do svojej krajiny. Naše šťastie je nesmierne,“ uviedol Sýrčan.
„Naše pocity sú neuveriteľné. Nemôžeme tomu uveriť. Snažíme sa uveriť, že je to pravda, po dvanástich rokoch toľkého utrpenia sa naše rodiny nesmierne tešia. Už dva dni sme nespali. Sme naozaj veľmi šťastní,“ dodala oslovená Sýrčanka.
„Tieto udalosti v Sýrii majú rovnaký význam, ako bol pád Berlínskeho múru. Znamenajú pre nás slobodu. Ďakujeme Nemecku za to, čo urobilo pre sýrsky ľud. Pozeráme sa s nádejou do budúcnosti, a aj keď budeme v Sýrii, chceme pokračovať v pokojnej spolupráci,“ skonštatoval ďalší muž zo Sýrie.
Téme sa v Správach venoval redaktor Tibor Macák:
Téma pred predčasnými voľbami
Situácia v Sýrii sa razom stala aj témou kampane pred predčasnými voľbami, ktoré budú v Nemecku začiatkom budúceho roku.
Spolkový úrad pre migráciu a utečencov podľa medializovaných informácií pozastavil azylové konania pre sýrskych občanov.
Z radov kresťanských demokratov zaznel návrh, aby Nemecko finančne podporilo každého Sýrčana, ktorý sa neodkladne vráti do vlasti, sumou tisíc eur a leteckým transportom. Vládna strana Zelených to vidí inak.
„Ak mám povedať úprimne, šokuje ma, že len niekoľko hodín po páde tohto mäsiarskeho režimu v Damasku sa v Nemecku špekuluje alebo priamo vyzýva na to, aby sme teraz hovorili o deportáciách späť do Sýrie. Myslím si, že je to viac než cynické a populistické,“ povedala politička z radov Zelených Lamya Kaddorová.
Viacerí nemeckí politici navrhujú, aby sa čo najskôr uskutočnila medzinárodná konferencia o rekonštrukcii Sýrie pod záštitou Nemecka, Rakúska, Turecka a Jordánska. Teda krajín, ktoré prijali najviac utečencov pred Asadovým režimom.