Izrael v noci na utorok (10. 12.) pokračoval v ostreľovaní vojenských objektov na území Sýrie, kde povstalci cez víkend zvrhli režim dlhoročného prezidenta Bašára Asada.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) sídliace v Británii informovalo, že Izraelu sa už podarilo zničiť väčšinu dôležitých vojenských objektov v Sýrii, informuje TASR podľa agentúry AFP. Celkovo od pádu Damasku Izrael podnikol 250 leteckých úderov.
„Izrael zničil najdôležitejšie vojenské objekty v Sýrii vrátane sýrskych letísk a ich skladov, leteckých eskadier, radarov, vojenských signalizačných staníc a mnohých skladov zbraní a munície na rôznych miestach vo väčšine sýrskych provincií,“ uviedlo SOHR.
Podľa AFP v blízkosti prístavného mesta Lázikíja Izrael zaútočil na zariadenie protivzdušnej obrany a poškodil sýrske lode, ako aj vojenské sklady. Reportéri francúzskej agentúry v utorok ráno hlásili silné výbuchy aj z centra metropoly Damask.
Okrem leteckých útokov na vojenské objekty izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu (8. 12.) nariadil armáde, aby po zvrhnutí sýrskeho režimu obsadila nárazníkovú zónu v Sýriou ovládanej časti Golanských výšin zriadenú dohodou z roku 1974, ktorú monitoruje OSN.
Izrael ovláda dve tretiny územia Golanských výšin od šesťdňovej vojny v roku 1967, keď toto územie obsadil. V roku 1981 schválil zákon o Golanských výšinách. Rozšíril ním izraelské právo a správu nad Golanskými výšinami a de facto ich tak anektoval.
Bezpečnostná rada OSN tento krok v rezolúcii č. 497 odsúdila, izraelský zákon vyhlásila za neplatný a bez medzinárodného právneho účinku. Suverenitu Izraela nad Golanským výšinami však v roku 2019 oficiálne uznala administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa.