Američana, ktorého polícia zadržala v pondelok (9. 12.) pre vraždu šéfa jednej z najväčších zdravotných poisťovní v USA UnitedHealthcare Briana Thompsona, obvinili z vraždy a ďalších trestných činov a sudca nariadil jeho zotrvanie vo vyšetrovacej väzbe v štáte Pensylvánia. Informovala o tom agentúra AP.
Podľa AP muž čelí tiež obvineniu z nedovoleného držania zbrane, falšovania dokumentov a poskytnutia nepravdivých informácií polícii.
Policajti zadržali 26-ročného Luigiho Mangioneho v reštaurácii rýchleho občerstvenia McDonald’s pri pensylvánskom meste Altoona vďaka tipu od jedného zo zamestnancov.
Podľa policajtov sa zrejme od zločinu snažil vyhýbať frekventovaným miestam a snažil sa pôsobiť nenápadne. Polícia u neho v batohu našla pištoľ zrejme vyrobenú na 3D tlačiarni, mal pri sebe aj niekoľko falošných dokladov.
Zbraň i tlmič sa podľa polície zhodujú s tými, ktoré použil vrah. Mal pri sebe tiež ručne písaný text, ktorý môže podľa policajtov načrtávať jeho motiváciu.
Mangione pochádza zo zámožnej rodiny realitného magnáta a absolvoval prestížnu univerzitu. Narodil sa a vyrastal v Marylande, mal väzby na kalifornské San Francisco a donedávna žil v Honolulu na Havaji. V New Yorku nemal záznam v registri trestov.
Vražda Briana Thompsona
Polícia ho zadržala viac ako týždeň po tom, ako maskovaný strelec na newyorskom Manhattane zavraždil 50-ročného generálneho riaditeľa zdravotnej poisťovne UnitedHealthcare Briana Thompsona.
Útočník minulú stredu (4. 12.) ráno strieľal na Thompsona zozadu, keď išiel sám po ulici neďaleko hotela Hilton, kde sa konala výročná konferencia pre investorov materskej spoločnosti UnitedHealth.
Strelec podľa polície zrejme na mieste niekoľko minút vyčkával, kým sa k Thomsponovi priblížil zozadu a začal strieľať zo zbrane vybavenej tlmičom.
Muž pištoľ kalibru deväť milimetrov, ktorá podľa polície pripomínala zbrane, ktoré používajú poľnohospodári na usmrtenie zvierat. Útok dal na sociálnych sieťach priechod hnevu voči systému zdravotného poistenia, ktorý je v Spojených štátoch prítomný dlhodobo.
USA nemajú štátny systém zdravotnej starostlivosti ako európske krajiny a Američania sa namiesto toho spoliehajú na spletitú sieť súkromných poskytovateľov, komerčných poisťovní a štátnych programov.
Milióny ľudí žiadne zdravotné poistenie nemajú a aj pre poistených Američanov môže byť starostlivosť veľmi drahá.
Kritika UnitedHeathcare
UnitedHealthcare v poslednom čase čelí kritike pacientov či zákonodarcov za to, ako často odmieta preplácať výdavky za potrebnú starostlivosť. Po zavraždení Thompsona mnohí komentátori na sociálnych sieťach o udalosti začali vtipkovať. Iní potom vraha vykresľovali ako hrdinu a vykonávateľa spravodlivosti za klientov poisťovne.
Vrah podľa amerických médií zanechal na nábojniciach niekoľko slov vrátane výrazov „deny“, „delay“ a „defend“, teda odmietať, zdržiavať a brániť. Týmito slovami sa už dlhší čas zhŕňajú stratégie, ktorými sa zdravotné poisťovne vyhýbajú pokrývaniu výdavkov za starostlivosť.
Odhalenie tak podporilo myšlienku, že útok na Thompsona bol motivovaný nespokojnosťou so službami jeho spoločnosti.
Tomu nasvedčujú aj zistenia amerických médií o zatknutom mladíkovi. Mangione podľa nich trpel silnými bolesťami chrbta. Vlani preto išiel na operáciu, po čom tento rok prestal komunikovať s kamarátmi i rodinou.
Podľa denníka The New York Times (NYT) za sebou na internete zanechal množstvo príspevkov vrátane pozitívneho komentára o myšlienkach teroristou Teda Kaczynskiho. Ten v druhej polovici minulého storočia rozosielal balíkové bomby organizáciám a ľuďom, ktorí podľa neho prispievali k technickému pokroku spoločnosti, ktorý Kaczynski odsudzoval.
Mangione podľa informácií NYT v texte, ktorý u neho našla polícia, kritizoval americké zdravotné poisťovne. Okrem iného v ňom odsudzuje spoločnosti, ktoré „ďalej vykorisťujú našu krajinu a majú z toho ohromné zisky, pretože americká verejnosť umožňuje, aby im to prešlo“.