Najviac obľúbené darčeky na poslednú chvíľu sú spojené so zážitkami. Kúpiť letenku alebo rovno zájazd je praktické a poteší každého. Osvedčili sa aj praktické veci na výlety. Ak však robíte nákupy na poslednú chvíľu, treba si dávať pozor.
Predajcovia tovarov a služieb dobre vedia, že práve teraz ste zraniteľní. Používajú najmodernejšie psychologické stratégie, aby vás donútili siahnuť hlboko do vrecka.
Vianočným nákupom na poslednú chvíľu sme sa venovali v relácii Peniaze:
Tipy na nákupy na poslednú chvíľu
Plánujte, spravte si zoznam a zapíšte cenové limity na darčeky. Striktne ho dodržujte. Zoznam a rozpočet si nezabudnite spraviť aj k nákupom sviatočných potravín a drogérie do domácnosti. Pomôže, ak si rozpíšete, čo budete v ktorý deň variť.
No a máme pre vás aj odporúčanie, čo nekupovať. V štatistikách sa ako zbytočné objavujú darčeky ako ponožky bez nápadu, vreckovky, reklamné predmety, poukazy na zľavu, napríklad do reštaurácie, oblečenie z umeliny, nástenný kalendár, vedecké encyklopédie pre ženy a nevhodné obaly na telefón.
„Ja si myslím, že u dospelých je to trošku jednoduchšie, že sa viete popýtať, čo by človeka potešilo. Horšie je, keď to ten človek povie viacerým a máte duplicitné. Takže môže byť, že dostanete dve rovnaké zubné kefky alebo nevhodný obal, ktorý vám nesedí alebo sa vám nepáči jeho farba,“ uviedla country manažérka Alza.sk Andrea Slaná.
„Typicky u nás býva často vrátený práve taký tovar, ako je príslušenstvo k mobilným telefónom a tabletom. Často to bývajú púzdra alebo nejaké doplnky,“ pokračovala Slaná.
A aké sú rady, aby sme zbytočne nemíňali? Vypnite si nakupovanie jediným kliknutím. Je to jeden z dôvodov, prečo míňame príliš veľa. Pravdepodobnosť, že si tovar kúpime a potom ho vrátime, je totiž malá.
Vložte tovar do nákupného košíka, ale kúpte ho až na druhý deň. Ceny porovnávajte na webových portáloch.