Poslanci Národnej rady (NR) SR neboli ani na druhý pokus uznášaniaschopní pred utorkovým (10. 12.) hlasovaním o novele zákona o teste proporcionality v oblasti regulácie povolaní.
Plénum bude po prestávke rokovať v ďalšom bode programu, ktorým je návrh legislatívy súvisiacej s opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Nová legislatíva týkajúca sa testu proporcionality má meniť aj zákon o rokovacom poriadku. Zaviesť sa má možnosť zastupovania povereného člena vlády iným členom vlády na zasadnutí Výboru NR SR pre európske záležitosti v prípade, ak sa člen vlády nemôže na rokovaní zúčastniť.
S touto úpravou nesúhlasil okrem opozície ani šéf výboru pre európske záležitosti Ján Ferenčák (Hlas-SD). Pri hlasovaní sa spolu s ďalšími dvoma poslancami Hlasu-SD neprezentoval.
Návrh nie je správny
Ferenčák trvá na tom, že pozmeňujúci návrh, ktorý by menil spôsob účasti členov vlády na rokovaní výboru, nie je správny. Ak ostane naďalej predložený, nepodporí ho.
Pozmeňujúci návrh z dielne Richarda Glücka (Smer-SD) označil za prílepok, ktorý s pôvodnou novelou nesúvisí. Priniesol by podľa Ferenčáka obmedzenie účasti vládnych predstaviteľov na výbore.
„Takéto obmedzenie by znamenalo zníženie významu samotného výboru a potom už by sme sa zamýšľali, na čo vôbec bol tento výbor kreovaný, ak mu patrila takáto prenesená kompetencia. Od začiatku som tvrdil, že nesúhlasím a takto som aj vyjadril môj postoj,“ povedal Ferenčák novinárom s tým, že napriek jeho nesúhlasu Glück na svojom návrhu trval.
Ferenčák povedal aj kolegom v klube Hlasu-SD, že návrh nie je dobrý. V koalícii treba podľa neho viac komunikovať. „Hlavne aj pri predkladaní takýchto pozmeňujúcich návrhov je potrebné ich aj odkonzultovať a pýtať sa, aký to má dosah. Od začiatku, ako bol podaný, som tvrdil, že tento pozmeňujúci návrh nepodporím,“ zdôraznil.
A. Dankovi zmeny neprekážajú
Líder koaličnej SNS a podpredseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko nevidí nič zlé na zmenách navrhovaných v novele zákona o teste proporcionality v oblasti regulácie povolaní. Uviedol to v utorok pred novinármi.
„Pre mňa je to záhadné. Ja som chcel, aby sme túto schôdzu skončili dôstojne. Aj včera minister športu rokoval s poslancom Samuelom Migaľom (Hlas-SD), aby sa našiel kompromis k športovým zákonom, ale ja už za tým šípim nejaký cieľ, koordináciu a nie je to dobré. Ja nevidím v tom nič zlé, aby premiér mohol byť zastúpený ministrom zahraničných vecí,“ skonštatoval.
Danko sa vyjadril aj k novelám zákona z dielne ministerstva športu, o ktorých majú v utorok poobede poslanci hlasovať. Nepovedal, či dospeli s poslancom Migaľom, ktorý má k legislatívam námietky a na hlasovaní sa viackrát nezúčastnil, k dohode a či návrhy podporí.
Postoj trojice poslancov za Hlas-SD skritizoval aj poslanec Roman Michelko (SNS). Označil to za nešťastný spôsob robenia politiky. Myslí si, že ostatní členovia poslaneckého klubu sú z toho prekvapení. „Nech vysvetlia, čo chcú dosiahnuť a či chcú urobiť nejakú frakciu alebo či sú na odchode do iného poslaneckého klubu,“ podotkol.
Dianiu s parlamente sme sa venovali aj v relácii Aktuálne :24. Pozrite si reakcie koaličných aj opozičných politikov:
Opozícia chce predčasné voľby
Ďalší prípad neúspešného hlasovania ukazuje, že vládna koalícia nevie vládnuť, prijímať zákony a speje k rozkladu. Skonštatovali to opoziční lídri v reakcii na to, že parlament nebol uznášaniaschopný.
„Je to typický príklad rozkladu vládnej koalície,“ povedal novinárom šéf KDH Milan Majerský. „Hlas zrejme sleduje kroky SNS, čiže nerebeluje iba SNS, ale už aj Hlas. Očakávam, že v novom roku sa bude vládna koalícia rútiť do rozpadu,“ dodal. Predpokladá, že na jeseň by mohli byť predčasné voľby.
Líder opozičného PS Michal Šimečka pripomenul, že ľudia si nezaslúžia mať vládu, ktorá nevie nájsť 76 poslancov na svoje vlastné návrhy, a preto treba ísť do predčasných volieb. Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič označil dianie v parlamente za chaos, kde každý v koalícii niekoho vydiera.
Podpredsedníčka výboru pre európske záležitosti Beáta Jurík (PS) pripomenula, že sporný pozmeňujúci návrh nekonzultoval poslanec Richard Glück (Smer-SD) ani so šéfom výboru Jánom Ferenčákom (Hlas-SD) a ani s koaličnými partnermi. Myslí si, že cieľom návrhu je urobiť z výboru len akúsi „hodinu otázok“, aby vládni predstavitelia chodili na výbor čítať vopred pripravené stanoviská a nebudú viac odpovedať na otázky členov výboru.