V medzinárodnom testovaní digitálnych zručností IT Fitness Test dosiahli slovenskí žiaci spomedzi krajín V4 a Ukrajiny opäť najlepšie výsledky. Najviac sa im darilo v práci s internetom.
Do 13. ročníka testovania sa zapojilo vyše 50-tisíc žiakov a takmer 2 500 učiteľov zo slovenských základných a stredných škôl.
Žiaci na Slovensku zvládali dobre komplexné úlohy na spájanie informácií z rôznych zdrojov a ich vyhodnocovanie. V oblasti matematiky sú najväčšie rozdiely medzi študentmi, ktorí majú doma prístup k počítaču a internetu, a tými bez nich. Najnižšie skóre v testovaní dosiahli žiaci, ktorí nemali doma počítač.
„Musíme pracovať na digitálnej gramotnosti študentov. Predpokladá sa, že v blízkej budúcnosti sa bude vyžadovať aspoň základná úroveň digitálnych zručností u 90 percent všetkých pracovných pozícií,“ priblížil minister investícií Richard Raši (Hlas-SD).
Ešte za bývalej vlády rezort informatizácie prišiel s projektom Digitálny žiak, ktorý umožnil školákom zakúpiť si vlastné počítače. Teraz ministerstvo chce, aby mal každý žiak doma internet.
„Aby mohli využívať služby internetu v sume 20 eur mesačne. Tento projekt bude v najbližších dňoch schvaľovať parlament,“ vysvetlil Raši.
Učiteľ, ktorého triedy dosiahli najlepšie výsledky v testoch, hovorí, že sa dá pripravovať a zlepšovať. „Predtým som zapájal žiakov len tak, že som im povedal, aby spravili test a mali sme 50 až 60 percent. Teraz sme sa pripravovali, preto máme také dobré výsledky,“ priblížil učiteľ základných škôl v Senci a v Galante Tomáš Kluka.
Testovaniu digitálnych zručností žiakov v krajinách V4 sa v Správach venoval redaktor Jaroslav Výboch:
Netestuje sa stále to isté
Výsledky testov podľa rezortu školstva umožňujú školám zamerať sa na oblasti, v ktorých zaostávajú a dosiahnuť lepšie výsledky.
„My netestujeme každý rok to isté, ale pridávame oblasti a otázky z moderných technológií, ktoré nastupujú,“ vysvetlil predseda Digitálnej koalície Mário Lelovský.
V rámci krajov zvíťazil medzi základnými školami Bratislavský kraj a medzi strednými školami Prešovský kraj. Slovensko bolo v digitálnych zručnostiach spomedzi krajín V4 najlepšie. Prvýkrát sa digitálne zručnosti u žiakov testovali aj v oblasti umelej inteligencie.