Na hlavný obsah

S novelou ministra zdravotníctva majú problém aj niektorí poslanci Hlasu. V prvom čítaní za ňu nehlasovali

Poslanci strany Hlas-SD rokovali s lekárskymi odborármi.

S novelou ministra zdravotníctva majú problém aj niektorí poslanci Hlasu. V prvom čítaní za ňu nehlasovali
Na snímke minister zdravotníctva Kamil Šaško. Foto: TASR/Jakub Kotian

Parlament posunul novelu ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) do druhého čítania. Niektorí jeho stranícki kolegovia s jeho návrhom nesúhlasili.

Vláda sa pripravuje na možnosť, že sa s lekárskymi odborármi nedohodne. Zaviesť sa majú nové pravidlá núdzovej situácie. Opozícia kritizuje, že štát ide kriminalizovať zdravotníkov.

Namieta navrhované tresty vo väzení pri odmietnutí nastúpenia do práce. Kríza v koalícií sa však už ukazuje aj pri tomto návrhu zákona.

Problém s návrhom ministra majú niektorí jeho stranícki kolegovia. Tí v stredu (11. 12.) z rána rokovali v parlamentnej knižnici s lekárskymi odborármi a snažili sa nájsť riešenie, s ktorým by súhlasili aj zdravotníci.

„Ktorý by viac-menej vyhodil trestné sadzby a nahradil to priestupkami. Naopak, ak by prišiel, tak by mal odmenu, to znamená cukor a bič. Odmena vyzerá veľmi zaujímavo, jeho pracovný čas by bol ako keby v pracovnom voľne. To znamená 50-percentný príplatok,“ povedal poslanec Radomír Šalitroš (Hlas-SD).

Viac o navrhovanom zákone Kamila Šaška zisťoval v relácii Rádiožurnál redaktor Slovenského rozhlasu Lukáš Dzivý:

Kamil Šaško navrhuje, aby sa pri vyhlásení mimoriadnej situácie sprísnili podmienky pre lekárov, ktorí by odmietli nastúpiť do služby. Zavádzajú sa pokuty do 1 500 eur až možnosť väzenia na jeden až päť rokov.

Šéf rezortu odmieta tvrdenia, že ide o nútené práce. Pripomína, že silnejšiu páku na lekárov by mal v prípade núdzového stavu, ten by ale zasiahol celú krajinu.

„Konkrétne pre lekárov, v prípade núdzového stavu, by to znamenalo, že nemajú garantovanú výšku mzdy, odmien či nadčasov. Nemali by garantované dovolenky, vzdelávanie, OČR-ky, nevzťahoval by sa na nich zákonník práce, nemali by garantované pracovné miesto,“ zhrnul Šaško.

Niekoľko bodov presunuli na február

Napriek kritike pomohli zákonu prejsť do druhého čítania aj keď zaň nehlasovali. Stačilo, že sa pri hlasovaní registrovali ako prítomní. Štyria poslanci Hlasu však vyvolali svojimi rozhodnutiami v posledných dňoch značnú krízu v koalícií. Poslanci tak odsunuli všetky problémové body na február.

Ide o športové zákony, rovnako aj návrh, aby premiér nemusel pred samitmi chodiť na výbor pre európske záležitosti a do tretice odložili aj rokovanie o opozičnom extrémizme.

Koalícia ním chcela reagovať na opozičné protesty, ktoré podľa nej presahujú mieru slušnosti. Šéf SNS Andrej Danko hovorí, že rebelujúci poslanci ohrozujú vládu.

„Ak títo poslanci chcú rozbiť vládu, tak sú na najlepšej ceste. My sme teraz ustúpili, SNS predložila zákony na február. Veľmi ma mrzí, že 60 miliónov eur nepôjde do fondu na podporu športu, ale to nech už vysvetľuje Migaľ starostom a primátorom,“ reagoval Danko.

„Sme pár dní pred kolapsom zdravotníctva. Robert Fico v Brazílii s ministrom Kaliňákom nakupuje lietadlá, ktoré nepotrebujeme. Parlament nie je uznášaniaschopný. Všetci sa naozaj desíme, čo sa bude ďalej diať, ale myslím, že takto sa ďalej vládnuť nedá,“ zhodnotil opozičný poslanec Marek Krajší (Hnutie Slovensko).

O zdravotníckom zákone v druhom čítaní chce parlament rokovať ešte v stredu (11. 12.). Následne po hlasovaní by sa schôdza predčasne ukončila.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko