Na hlavný obsah

MS vo futbale sa budú konať prvýkrát v histórii na troch kontinentoch. V roku 2034 zavítajú na Arabský polostrov

Definitívne rozhodnutie padlo prostredníctvom mimoriadneho kongresu FIFA.

MS vo futbale sa budú konať prvýkrát v histórii na troch kontinentoch. V roku 2034 zavítajú na Arabský polostrov
Trofej pre víťaza majstrovstiev sveta vo futbale. Foto: Twitter

Majstrovstvá sveta vo futbale sa budú v roku 2030 prvýkrát v histórii konať na troch kontinentoch. Svetový šampionát budú hostiť spoločne Maroko, Španielsko a Portugalsko, úvodné tri stretnutia sa však odohrajú v Uruguaji, Argentíne a Paraguaji.

Nasledujúci turnaj v roku 2034 sa uskutoční v Saudskej Arábii. Definitívne rozhodnutie padlo prostredníctvom virtuálneho mimoriadneho kongresu Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA).

Obom ponukám na znak súhlasu s organizáciou záverečných turnajov zatlieskalo viac ako 200 členských federácií FIFA na online stretnutí, ktoré organizoval zo sídla FIFA vo švajčiarskom Zürichu prezident svetového futbalu Gianni Infantino. V oboch prípadoch sa uchádzali o kandidatúru iba víťazné krajiny.

Tri spomínané juhoamerické krajiny spolu s Čile pôvodne predložili vlastnú kandidatúru na usporiadanie šampionátu, aby tak oslávili storočnicu hier a súperili iba so spoločnou organizáciou Maroka, Španielska a Portugalska.

Uruguaj hostil a vyhral prvé MS v roku 1930, keď vo finále zdolal Argentínu. FIFA následne uviedla, že všetky krajiny dospeli k dohode a v Južnej Amerike sa odohrajú len tri otváracie stretnutia.

Všetkých šesť usporiadateľských krajín sa automaticky kvalifikuje na šampionát. Po prvých troch dueloch sa tri juhoamerické krajiny so svojimi tromi súpermi presťahujú do Európy a Afriky.

Kandidatúra poznačená kontroverziami

Kandidatúru Saudskej Arábie sprevádzali kontroverzie. V roku 2022 označila ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) pridelenie šampionátu Saudskej Arábii za „prakticky nemožné“, ak by FIFA dôsledne uplatnila svoje kritériá pre dodržiavanie ľudských práv.

AI varovala FIFA, aby sa v budúcnosti vyhla podobnej „chybe“ akú urobila pri pridelení práva organizovať MS v Rusku (2018) a v Katare (2022). Saudská Arábia, často kritizovaná pre porušovanie ľudských práv, sa v uplynulom období zameriavala na organizáciu významných športových podujatí, najmä motoristických športov (F1, Rely Dakar či MotoGP).

V neposlednom rade sa výrazne spopularizoval aj tamojší futbal. Do najvyššej saudskej súťaže prišlo niekoľko hviezd svetového futbalu vrátane portugalského útočníka Cristiana Ronalda, brazílskeho špílmachra Neymara či francúzskeho zakončovateľa Karima Benzemu.

Saudskoarabské konzorcium sa stalo aj majoritným vlastníkom anglického futbalového klubu Newcastle United.

„Bezohľadné rozhodnutie FIFA prideliť majstrovstvá sveta v roku 2034 Saudskej Arábii bez toho, aby zabezpečila primeranú ochranu ľudských práv, ohrozí mnoho životov,“ uviedol vo vyhlásení Steve Cockburn, vedúci oddelenia Amnesty International pre pracovné práva a šport.

Futbal

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport