Reakcie na vraždu šéfa zdravotnej poisťovne v USA zamestnávajú médiá aj sociálne siete. Niektoré sú bizarné, ale dávajú zmysel? Pýta sa na to v komentári britský The Guardian a hneď aj konštatuje, že áno – no iba v Amerike.
Radosť nad smrťou človeka je nepopierateľne bezcitná, no v tomto prípade poukazuje na hlboko nefunkčný systém.
Čo spôsobilo pozitívne reakcie na smrť šéfa americkej zdravotnej poisťovne, zisťoval v relácii Čítanie zo zahraničnej tlače redaktor Slovenského rozhlasu Viliam Hauzer:
Reakcie na smrť Briana Thompsona, šéfa zdravotnej poisťovne United Health Care, ukazujú na frustráciu a rozhorčenie nad americkým systémom zdravotnej starostlivosti.
Pre neameričanov môžu tieto emócie pôsobiť nepochopiteľne. No pre tých, ktorí dennodenne bojujú so systémom zdravotnej poisťovne, sú symptómom hlbokého zúfalstva.
Americký zdravotný systém je známy svojou komplikovanosťou, neefektivitou a vysokými nákladmi, konštatuje Guardian. Autorka článku opisuje svoju vlastnú skúsenosť, a to ignorovanie prvých faktúr, odoslanie výziev poisťovni a nakoniec konfrontáciu s agentúrou na vymáhanie dlhov.
Tento cyklus, ktorý sa opakuje pri každej návšteve lekára, je zdrojom obrovského emocionálneho vyčerpania. Smrť Briana Thompsona a následné reakcie sú výsledkom dlhodobého nahromadeného hnevu na systém.
Tento príbeh nie je o hrdinstve či spravodlivosti, ale o tom, ako nefunkčný systém vedie k zúfalstvu, frustrácii a apatii. Smrť jedného človeka nič nezmení, ale môže byť signálom, že americká spoločnosť musí konečne čeliť svojim zdravotným problémom, uzatvára britský The Guardian.