Palestínske teroristické hnutie Hamas ustúpilo od jednej zo svojich kľúčových požiadaviek na uzavretie dohody o prímerí a prepustenie rukojemníkov v Pásme Gazy.
Hamas je prvýkrát ochotný umožniť, aby počas pokoja zbraní zostali na tomto palestínskom území dočasne rozmiestnené jednotky izraelskej armády. S odvolaním sa na arabských sprostredkovateľov dohody to napísal denník The Wall Street Journal (WSJ).
Nádej na dosiahnutie dohody po uplynutí viac ako roka od doteraz jediného prímeria vo vojne vyjadril aj izraelský minister obrany Jisrael Kac.
Hamas dlhodobo trval na tom, že nepristúpi na žiadnu dohodu, ktorá nebude požadovať trvalé ukončenie vojny v Gaze a úplné stiahnutie izraelských síl z pásma.
Taktiež spravodajský web The Times of Israel, ale s odvolaním sa na nemenovaného arabského diplomata napísal, že obe strany teraz prejavujú väčšiu flexibilitu, pokiaľ ide o podmienky stiahnutia izraelskej armády z Gazy, najmä z Filadelfského koridoru pozdĺž hranice s Egyptom a tzv. Necarimského koridoru, ktorý štiepi pásmo na severný a južnú časť.
Šanca na novú dohodu
Minister Kac podľa správy jeho úradu v stredu svojmu americkému náprotivku Lloydu Austinovi telefonicky povedal, že teraz existuje šanca na dosiahnutie novej dohody, ktorá umožní návrat všetkých rukojemníkov vrátane amerických občanov.
Jeden zo západných diplomatov na Blízkom východe agentúre Reuters oznámil, že sa črtá dohoda, ktorá však zrejme bude mať obmedzený rozsah a zahŕňať bude prepustenie len niekoľkých rukojemníkov a krátke prerušenie bojov.
Podľa zdrojov WSJ ale obe strany uvažujú o 60-dňovom prímerí. Počas neho by bolo prepustených až 30 izraelských rukojemníkov, vrátane občanov USA. Izrael by výmenou prepustil väznených Palestínčanov a umožnil vstup väčšieho množstva humanitárnej pomoci do Pásma Gazy.
Arabskí sprostredkovatelia listu povedali, že Hamas predložil zoznam rukojemníkov na prípadné prepustenie vrátane amerických občanov, žien, starších osôb a ľudí so zdravotnými problémami. Na zozname je údajne uvedených tiež päť mŕtvych rukojemníkov.
Je to prvýkrát od doteraz jediného prímeria z konca vlaňajšieho novembra, keď Hamas odovzdal zoznam rukojemníkov, ktorých je ochotný prepustiť, pripomenul WSJ.
Rukojemníkov by prepustili krátko po tom, ako dohoda nadobudne platnosť. Hamas by potom začal zisťovať, kde sa nachádzajú zvyšní rukojemníci a v akom sú stave.
Ústupky Izraela
Izraelskí vyjednávači podľa správy WSJ usilujú o to, aby bolo v prvej fáze prepustených viac rukojemníkov. Zároveň však súhlasili s postupným stiahnutím z Filadelfského koridoru.
Izrael údajne sprostredkovateľom v rokovaní povedal, že premiestni svoje jednotky v niektorých častiach Gazy. Odmietol však návrh na úplné obmedzenie vojenskej prítomnosti v určitých oblastiach vrátane severnej časti pásma.
K opatrnému optimizmu podľa Reuters prispieva tiež súčasná cesta amerického poradcu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana na Blízky východ.
O situácii v Pásme Gazy má vo štvrtok (12. 12.) v Izraeli rokovať s premiérom Benjaminom Netanjahuom. Potom zamieri do Egypta a Kataru, ktoré spolu s USA sprostredkúvajú rokovania medzi Izraelom a Hamásom.
S najvyššími katarskými predstaviteľmi v Dauhe už v stredu (11. 12.) rokoval šéf tajnej služby Mossad David Barnea, uviedol zdroj Reuters oboznámený s týmto rokovaním.