Štandardný. Takto hodnotí tento rok Slovenská obchodná a priemyselná komora, ktorá však upozorňuje na mnohé otázniky do budúcnosti. Opäť skloňujú konsolidačný balík vlády, ktorý je náročný najmä pre firmy a podnikateľský sektor.
K dobrej nálade v sektore neprispieva ani politická situácia u nás, a to skloňovanie možných predčasných volieb. Napätie je aj na medzinárodnej scéne, ako vojnové konflikty v Európe.
Stráca aj Európska únia, síce s novým vedením, no zatiaľ bez jasnej vízie a so stále klesajúcou ekonomickou a politickou váhou. V neposlednom rade sektoru neprospieva ani pokles výkonnosti dvoch silných ekonomík – nemeckej a francúzskej.
Ako hodnotí Slovenská obchodná a priemyselná komora tento rok, zisťovala v relácii Rádiožurnál redaktorka Slovenského rozhlasu Štefánia Jánošíková:
Za najväčšiu achillovu pätu podnikatelia považujú pracovný trh. Domáci potenciál je na hranici a časť z neho odchádza za hranice.
Aké kroky podnikatelia plánujú do budúcna? Musia sa popasovať so zvýšenou DPH či neskôr aj s transakčnou daňou. Hovoria už aj o dôsledkoch, ktoré môžu pocítiť zamestnanci.
V odhadoch sú zatiaľ veľmi opatrní – no podľa nich situáciu, ako podnikateľský sektor zvládne túto „ťažkú výzvu“, môže ukázať už prvý štvrťrok budúceho roka. Neistota je napríklad v rastie platov. Avšak, tam musia byť firmy opatrné.
„Určite to bude mať vplyv, svojím spôsobom, aj na rast miezd. Lebo akonáhle sa zvyšujú iné náklady pre firmu, tak niekde – nehovorím že sa budú znižovať, lebo situácia na trhu práce to neumožňuje – ale určite budú firmy opatrnejšie z hľadiska nárastu miezd. Čo zasa môže viesť k väčšiemu exodu našich zamestnancov do zahraničných firiem alebo do zahraničia,“ hodnotí predseda komory Peter Mihók.
Dodáva, že rozhodujúce bude aj to, ako ceny na trhu ovplyvnia kúpyschopnosť obyvateľstva. A otázna je aj reakcia zahraničných firiem na Slovensku.
„Im sa potom mení filozofia. Robia za určitých podmienok, teraz sa podmienky menia. Majú problémy vo svojich materských firmách – mnohé nemecké firmy. Akonáhle sa profitabilita pre nich na Slovensku zníži, tak ľahšie opustia trh so svojou investíciou, akoby ho opúšťali, keby tu bolo pozitívne podnikateľské prostredie,“ konštatuje Mihók.
Negatívna situácia aj v priemysle
Výkonný viceprezident skupiny MOL Gabriel Szabó tvrdí, že v priemysle a energetickej oblasti je situácia tiež skôr negatívna. Plusom však je, že je vo svete dostatok ropy a zemného plynu.
„Cez tradičné logistické cesty, táto dodávka do nášho regiónu je obmedzená a je neustále ohrozovaná buď politickými rozhodnutiami, čiže tým myslím sankcie alebo aj fyzickým zničením,“ podotýka Szabó.
„Európska únia predpokladá, že celú transformáciu urobí s pomocou lacných energií. Tieto energie ale v súčasnosti vidíme, že sú tri – štyrikrát drahšie ako napríklad v Spojených štátoch, čo sa týka zemného plynu a elektrickej energie,“ dodáva.
Čo sa týka cien energií, zrejme zostanú na dnešných úrovniach, vyššie ako historické priemery.