Ak existuje niečo, čo ukazuje, aké dôležité je dianie v kultúre, tak je to prepad popularity SNS a ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS), ktorá je jednou z najmenej dôveryhodných členov vlády. V rozhovore pre Aktuálne :24 to povedal sociológ zo Sociologického ústavu SAV Dominik Želinský.
„SNS sa dostala v prieskumoch preferencií mimo parlamentu. Tam vidíme, že dianie v kultúre nie je sympatické dokonca ani voličom strany, ktorá tento rezort manažuje,“ dodal Želinský.
Podľa sociológa Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Pavla Baboša slovenská spoločnosť prejavuje nespokojnosť s krokmi vládnych strán inak ako v minulosti.
„Pre slovenskú spoločnosť a kultúru nebolo v minulosti typické, aby množstvo ľudí vyšlo do ulíc a protestovalo. A tiež aby artikulovalo svoje požiadavky voči vláde v snahe dosiahnuť nejakú zmenu,“ priblížil.
Celkom výrazne sa táto črta zmenila po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, dodal. „Zažili sme masívne protesty. Odvtedy sa darí rôznym organizátorom a iniciatívam mobilizovať ľudí aj v iných témach,“ vysvetlil Baboš.
Dodal, že to sa vládnej moci nepáči. „Vidíme, že mnohí ľudia, ktorí podpísali petíciu, boli predvolaní na výsluh práve pre svoju občiansku angažovanosť alebo účasť na takomto type participácie,“ uviedol.