Na hlavný obsah

Piatok 13. je známy ako nešťastný deň, niektorí preň dokonca nevychádzajú z domu

Psychologička hovorila o tom, kedy strach začať riešiť.

Piatok 13. je známy ako nešťastný deň, niektorí preň dokonca nevychádzajú z domu
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

O piatku 13. sa podľa rozšírenej povery hovorí ako o nešťastnom dni. Je za tým história, v ktorej sa práve toto číslo objavuje ako predzvesť niečoho zlého, priblížila Silvia Langermann psychologička v relácii Ranné správy.

„Snažíme sa dôverovať niečomu medzi nebom a zemou. Žiaľbohu, je to taká myšlienka, ako keď si dám kabelku na zem, nebudem mať peniaze, alebo prejde čierna mačka a podobne. Takto sa to nejako dostane do našej hlavy a potom to nevieme vypustiť,“ uviedla psychologička.

O psychologickom aspekte piatka 13. sme sa v Ranných správach rozprávali so psychologičkou Silviou Langermann:

Povera sa môže odraziť na našom správaní. Nemalo by to však prejsť do extrémov. „Nevyjdem z domu alebo zoberiem si voľno v práci, lebo určite sa stane niečo zlé – žiaľbohu, môže to mať aj takéto výsledky,“ pokračovala Langermann.

Na takýto strach z piatku 13. neexistuje univerzálny liek. Silvia Langermann zdôraznila, že ku každému klientovi pristupujú individuálne. „Pracujeme s tým tak, že ten deň trochu realizujeme, že v čom je iný,“ vysvetlila.

Odbornú pomoc je potrebné vyvolať v prípade, že v nás piatok 13. alebo aj iné povery vyvolávajú až úzkostné stavy či paralýzu. Langermann pripomenula, že ide o rovnakú úzkosť, ktorú môže spôsobovať čokoľvek iné. V žiadnom prípade by sme si z takéhoto strachu nemali robiť žarty.

„Nikdy sa nesmejeme, keď sa niekto niečoho bojí. Je to absolútne v poriadku, je to emócia, mali by sme povedať, že je v poriadku, že sa toho bojí a rozprávať sa s ním tak, že ho uznávame a snažíme sa mu porozumieť, ale zároveň aj pomôcť,“ uzavrela Langermann.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko