Obezita a preobezita nabrala v Európe parametre epidémie. Tvrdí to Svetová zdravotnícka organizácia. Trpí ňou takmer 60 percent obyvateľov. Na Slovensku sme na tom horšie, ako je európsky priemer, tvrdí gastroenterológ Peter Minárik.
Až 70 percent mužov a 56 percent žien na Slovensku trpí obezitou. „Skutočne obéznych je jedna štvrtina, 25 až 26 percent aj žien, aj mužov, majú obezitu. Jedno percento ľudí na Slovensku má ťažkú extrémnu obezitu s BMI 40 a viac. Je to okolo 33-tisíc ľudí na Slovensku,“ informuje Minárik.
Gastroenterológ avizuje, že už neplatí, že za obezitu môže len prejedanie sa. Pri väčšine ľudí postihnutých obezitou hrajú významnú rolu dedičné faktory.
Pozrite si celý rozhovor s gastroenterológom Petrom Minárikom, ktorý v relácii Aktuálne :24 hovoril o príčinách obezity a o možnostiach, ako jej predísť:
„Ale vždy je to kombinácia biologických a genetických faktorov, faktorov životného prostredia a životného štýlu,“ informuje Minárik. Za nárastom ochorenia vidí okolité prostredie, tlak na sedavý životný štýl a nadmernú konzumáciu kaloricky výdatných jedál.
Obezita spôsobuje kardiometabolické i onkologické ochorenia. „Chorôb (spojených s obezitou) je veľmi veľa. Niekto si dal tú námahu a spočítal ich a napočítal ich 236,“ uvádza gastroenterológ. Na prvé miesta radí srdcovo-cievne ochorenia, napríklad srdcové infarkty, srdcové zlyhávania či cievne mozgové príhody.
Pripomína však aj zhubné nádory. „Je známe, že už je 13 zhubných nádorov, o ktorých sa vie, že obezita je viac alebo menej významným prediktorom alebo rizikovým faktorom,“ dodáva. Z vlastnej praxe má skúsenosti s rakovinou prsníka, ale často sa vyskytuje aj rakovina hrubého čreva, obličiek, pažeráka a i.
Predísť ochoreniu sa dá podľa Minárika individuálnou prevenciou a spoločenskou kolektívnou prevenciou. Motivácia môže byť podľa neho rodina, priatelia, škola, no aj pracovisko.