Humor berú vážne. Choré deti, osamelí seniori, rodičia či zdravotnícky personál prídu na iné myšlienky, keď ich v nemocnici navštívi zdravotnícky klaun. Aj tieto sviatky potešia pacientov desiatky dobrovoľníkov. Robia tak už 20 rokov.
Klaunov možno stretnúť na oddeleniach, v čakárňach ambulancií a tiež pri dospelých psychiatrických pacientoch či v domoch seniorov. Všade kam prídu, zmenia atmosféru.
„Bolo to výborné, hlavne pre tie deti. Je to super, že sa tak rozptýlia pred vyšetreniami a pred návštevou lekára, ak majú nejaký stres,“ povedal rodič jedného z hospitalizovaných detí.
Výskumy preukázali, že deti, ktoré pred zákrokom či počas dlhšej hospitalizácie navštívi klaun, majú menší strach a zriedkavejšie sa u nich vyskytujú depresívne stavy. „Je to skvelý pocit vidieť aj zmenu atmosféry, vidieť aj to potešenie, ktoré rozdáme,“ uviedol zdravotný klaun Jakub Ružička alias primár Pišta Stratený.
„Ja si len spomeniem na Evičku, pretože sme za ňou chodili každý deň, lebo na tom bola veľmi zle a naozaj som na vlastnej koži zažil, aký obrovský význam vie naša práca mať. My sme naozaj pomohli k jej rekonvalescencii,“ dodal zdravotný klaun Tomáš Vravník alias prednosta Medard Popodfúz.
Tento rok pribudla do repertoáru novinka Klaunské večerníčky. Klauni chodia na oddelenia pred spaním.
„Nie je to taká úplne bežná klauniáda. Vyžaduje to oveľa väčšiu dávku empatie. Aby sme naplnili našu misiu, ale pri tom sme nenarušili nejaký ich program alebo rutinu,“ vysvetlil Jakub Ružička.
Práci zdravotníckych klaunov sa v Aktuálne :24 venovala redaktorka Natália Krížová:
Vianočné klauniády
Aj keď cez sviatky ostáva v nemocniciach málo detí, tie s vážnym stavom tam ostať musia. Pre ne pripravia od 23. do 31. decembra 29 vianočných klauniád.
„Prídu zdravotní klauni s vianočnou atmosférou a s humorom. Kde sa nám to podarí nakombinovať tých voľných ľudí tak, aby vznikla maličká kapela klaunská, tak s týmto prichádzame potom do nemocnice,“ priblížil riaditeľ OZ Červený nos/Clowndoctors Pavel Mihaľák.
Silu humoru oceňujú aj v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave, kam chodia klauni každý deň už dvadsať rokov.
„Veľakrát povzbudia nielen samotné deti, ale aj ich rodičov, ktorí sa často boja viac, ako deti rôznych vyšetrení a toho, čo ich čaká. Rovnako dobrú náladu prinášajú aj personálu nemocnice,“ uviedla hovorkyňa NÚDCH v Bratislave Dana Kamenická.