Juhokórejský parlament v sobotu (14. 12.) na druhý pokus rozhodol o odvolaní prezidenta Jun Sok-jola, ktorý sa minulý týždeň pokúsil v krajine zaviesť stanné právo, informovali agentúry Reuters a Kjódó.
Za krok, ktorý musí do šiestich mesiacov ešte potvrdiť ústavný súd, sa vyslovilo 204 poslancov, na prijatie bolo potrebných 200 hlasov. Jun po rozhodnutí poslancov vyhlásil, že sa nikdy nevzdá, vyzval na udržanie stability v krajine a svoje odvolanie označil za „dočasné“.
„Nevzdám sa,“ uviedol Jun v televíznom prejave po oznámení rozhodnutia parlamentu. „Som sklamaný, že všetko doterajšie úsilie bude márne. So všetkou kritikou, povzbudením a podporou na moju adresu v srdci budem do poslednej chvíle pre krajinu robiť všetko, čo bude v mojich silách,“ povedal prezident.
Jun už skôr obhajoval svoje rozhodnutie o stannom práve ako nevyhnutný akt pre správu vecí verejných. Sľúbil, že bude „bojovať až do konca“ tvárou v tvár snahám opozície o jeho odvolanie.
Na sobotnom hlasovaní sa zúčastnilo všetkých 300 zákonodarcov. Prvý pokus o odvolanie hlavy minulú sobotu neuspel, keď sálu opustili poslanci z prezidentovej Strany ľudovej moci (PPP). Niektorí z nich odvtedy však avizovali, že v druhom hlasovaní už plánujú za odvolanie prezidenta zdvihnúť ruku.
Rozhodnutie o obžalobe už parlament doručil ústavnému súdu aj prezidentskej kancelárii. Súd má teraz až 180 dní na to, aby rozhodol, či Juna z funkcie odvolá, alebo jeho právomoci obnoví. Juhokórejské médiá uviedli, že súd v tejto veci prvýkrát zasadne už v pondelok (16. 12.).
Nespokojní Juhokórejčania
Do ulíc Soulu v posledných necelých dvoch týždňoch vyrážali napriek mrazom desaťtisíce ľudí, ktorí požadovali Junovo odvolanie i zatknutie. V hlavnom meste sa zhromažďovali ale aj tisícky jeho konzervatívnych priaznivcov. Demonštrácie oboch táborov boli prevažne pokojné, píše agentúra AP.
Aj pred sobotným hlasovaním sa pred budovou parlamentu zišli tisícky ľudí, ktorí žiadali prezidentovo odvolanie. Po oznámení výsledku hlasovania v parlamente začali demonštranti oslavovať, uviedli agentúry.
Prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo 3. decembra v krátkom televíznom prejave, v ktorom sľúbil „vyhnať sily, ktoré napomáhajú KĽDR, a brániť demokratický ústavný poriadok“. Opozíciu zároveň obvinil zo sympatií k Severnej Kórei a z protištátnej činnosti, ktorá paralyzovala vládu.
Len niekoľko hodín po ohlásení stanného práva sa však proti prezidentovmu rozhodnutiu postavil parlament a výnimočný režim nakoniec zrušila vláda. Prokuratúra krajiny prezidenta vyšetruje pre podozrenie z velezrady.