Prevažná väčšina pozorovaní údajných dronov, ktoré v posledných týždňoch hlásili obyvatelia východného pobrežia Spojených štátov, v skutočnosti súvisí s bežnou leteckou dopravou, zdôraznili v sobotu (14. 12.) americkí predstavitelia.
Podľa nich nateraz nič nasvedčuje tomu, že by bola ohrozená národná bezpečnosť. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.
Obyvatelia štátu New York a susedného New Jersey od polovice novembra hlásia lety veľkých neidentifikovaných dronov. V posledných dňoch sa pridali k nim aj ďalšie obyvatelia ďalších štátov vrátane Marylandu a Massachusetts.
Ďalšie obavy?
Podľa AFP to vyvoláva obavy najmä preto, že miestne a vnútroštátne orgány neposkytli žiadne odpovede na otázku o pôvode týchto zariadení. „Samozrejme, berieme to neuveriteľne vážne,“ povedal v sobotu novinárom nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ administratívy prezidenta Joea Bidena.
Podľa neho zatiaľ nie sú známe žiadne dôvody domnievať sa, že ide o akúkoľvek trestnú činnosť, o ohrozenie verejnej či národnej bezpečnosti, alebo aktivitu aktéra zo zahraničia.
„Sme presvedčení, že mnohé z nahlásených pozorovaní dronov sú v skutočnosti lietadlá s posádkou, ktoré boli nesprávne identifikované ako drony,“ dodal iný úradník z ministerstva vnútornej bezpečnosti.
Letové dráhy lietadiel sa podľa jeho slov zhodovali s hláseniami o pozorovaniach dronov, avšak zdôraznil, že „to neznamená, že všetky správy odmietame ako nedôveryhodné“.
Podľa hovorcu Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Johna Kirbyho prinajmenšom z časti išlo o lietadlá, ktoré sú vo vzdušnom priestore legálne.
Prijali päťtisíc podnetov
Na základe žiadostí o odpovede v súvislosti s nárastom počtu pozorovaní zriadili národnú linku, prostredníctvom ktorej prijali približne päťtisíc podnetov. Z tohto počtu sa približne 100 ukázalo ako relevantných, uviedol počas brífingu predstaviteľ Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI).
Ako dodal, väčšina z údajných pozorovaní dronov pochádzala zo zeme. Len „veľmi, veľmi málo“ hlásení podali piloti zo vzduchu. Mnohé hlásené pozorovania sa tiež vyskytovali v blízkosti veľkých letísk.
Guvernérka štátu New York Kathy Hochulová v sobotu vyzvala federálne bezpečnostné zložky, aby zvýšili svoje úsilie. Reagovala tak na piatkové hodinové uzavretie pristávacích dráh na miestnom letisku kvôli činnosti dronov.
„Zašlo to priďaleko,“ uviedla na sociálnej sieti X v príspevku, v ktorom vyzvala vládu, aby posilnila presadzovanie práva, a Kongres, aby prijal legislatívu o reforme dronov.
Sociálne siete v uplynulých týždňoch zahltili videozáznamy neidentifikovaných zariadení vo vzduchu. Niektorí volení predstavitelia začali kritizovať Bidenovu administratívu za jej údajnú nečinnosť.
Republikánsky kongresman z New Jersey Chris Smith dokonca podľa AFP nastolil možnosť hrozby zo strany cudzieho štátu, napríklad Ruska alebo Číny. Dôkazy na podporu tohto tvrdenia však neuviedol.
V piatok sa k situácii vyjadril aj novozvolený prezident USA Donald Trump, ktorý hovoril o „záhadných pozorovaniach dronov po celej krajine“. „Môže sa to naozaj diať bez vedomia našej vlády,“ položil otázku na svojej sociálnej sieti Truth Social. „To si nemyslím! Dajte to vedieť verejnosti, a to hneď. V opačnom prípade ich zostreľte!!!“ dodal.