Zákon o športe je základnou legislatívou športového života na Slovensku. Dotýka sa profesionálneho aj amatérskeho športu. V posledných dňoch sa jeho názov spomínal v médiách častejšie ako iné zákony krajiny.
Úpravy zákonov na Slovensku neznamenali automaticky presadenie najdôležitejších zmien, ktoré si ten daný zákon vyžadoval. Je to boj ako každý iný. Rozhoduje sa mimo oficiálneho politického ringu. Aktuálna novela má problém so schvaľovaním, hoci široký názorový prúd hovorí, že úpravy by slovenskému športu prospeli.
Zákon o športe bol témou aj v diskusnej relácii Šport :24. V štúdiu sa s moderátorom Petrom Čamborom stretli bývalý štátny tajomník pre šport Ivan Husár za SaS a na diaľku aj prezident slovenského zväzu biatlonu Peter Vozár. Do relácie boli pozvaní aj zástupcovia Ministerstva športu, tí však pozvanie do debaty neprijali.
Najväčším problémom je prerozdeľovanie financií
Prezident slovenského zväzu biatlonu Peter Vozár v relácii upozornil, že súčasný zákon o športe je prebyrokratizovaný, avšak byrokraciu nepovažuje za najväčší problém slovenského športu: „Keď bude potrebné vyplniť rôzne tabuľky, tak ich vyplníme a pošleme.“
Za primárny problém označil neférové prerozdeľovanie financií medzi jednotlivými športovými zväzmi. Súčasná novela zákona a ani tá predchádzajúca podľa neho nerieši zmenu vzorca pre jednotlivé zväzy.
„Nemôže byť primárnym úspechom maximálna členská základňa a úspechy športovcov idú na vedľajšiu koľaj. Vidíme, ako dopadli LOH 2024 a ako môžu dopadnúť aj ZOH, čo sa týka počtu športovcov,“ vyhlásil Vozár.
Husár zdôraznil, že členská základňa sa v súčasnosti vo vzorci podieľa váhou 25 percent a 75-percentnú váhu majú výsledky. „Čo ja viem, tak nová prijímaná novela to neupravuje,“ dodal.
Bohaté zväzy dostanú milióny
V novej novele vidí Vozár pozitívne zmeny, avšak nie je spokojný s tým, že vzorec sa opäť nemení, čo považuje za najväčšiu chybu. Biatlon by totiž ani v prípade jej prijatia v novom roku nedostal viac peňazí.
„Bude tu pár bohatých zväzov, ktoré budú dostávať milióny zo štátneho rozpočtu. Ostatné úspešné športy, aj olympijské, sú úplne na vedľajšej koľaji. Zväzy, ako napríklad streľba, biatlon či kanoistika, dostávajú výrazne menej peňazí,“ sťažoval šéf slovenského biatlonu.
V novele však vidí aj viacero pozitív, ako napríklad zníženie byrokratickej záťaže či superodpočet pre firmy, ktoré budú chcieť dávať peniaze do športu.
„Je lepšie, aby sa tento zákon o športe prijal, akoby sa neprijal,“ skonštatoval.
Vozár hovorí, že štát by si mal ujasniť, čo chce dosiahnuť. Ak majú byť prioritou úspechy na najvyšších fórach ako olympiáda či majstrovstvá sveta, tak by sa podľa športového funkcionára mali výrazne podporiť olympijské športy na úkor akýchkoľvek iných športov.
„Nemôže sa stať to, čo sa stalo za minulej vlády, že sa hoci len o päť percent navýši podpora pre členskú základňu práve na úkor dosiahnutých výsledkov,“ doplnil.
Peter Vozár o prerozdeľovaní peňazí v športe:
Vozár si myslí, že bez nedostatku financií v olympijských športoch nemožno očakávať aj viac športovcov na olympiáde či pozitívne výsledky.
„V praxi by sme si mali postaviť na určitú líniu športy, v ktorých je potenciál dosiahnutia úspechov. Volá sa to prioritizácia športu. Zaviedli ju aj v Maďarsku a osvedčila sa. Teraz niečo podobné zavadzajú v Česku,“ priblížil.
Husár nevidí zmysel v delení športov na olympijské a neolympijské
S týmito tvrdeniami Husár zásadne nesúhlasil. Štát by sa mal podľa neho v prvom rade postarať najmä o to, aby všetci obyvatelia na Slovensku mali možnosť športovať.
„Infraštruktúra je u mňa na oveľa vyššom stupienku ako nejaká účasť na olympiáde,“ vyhlásil bývalý štátny tajomník.
Husár je presvedčený, že rozdelenie na olympijské a neolympijské športy je na veľmi tenkej hrane.
„V Tokiu bolo karate a olympijsky výbor sa rozhodol, že ďalej už nebude. Mali sme veľmi úspešnú deblkanoistiku, ktorú vyradili. Teraz sa hovorí, že vzhľadom na určité politické problémy pôjde box z olympijského programu preč. Najnovšie máme veľmi šikovného skejtbordistu Richarda Turyho a pod každým mostom na Slovensku sa začínajú objavovať skateparky. Máme šikovnú Martinu Buršíkovú, ktorá ide hore v novej olympijskej disciplíne športové lezenie,“ vysvetľuje svoj postoj.
„Čo bude potom hovoriť pán Vozár, keď sa niekto v olympijskom výbore rozhodne biatlon zrušiť pre globálne otepľovanie a bežné problémy s tým, že sa SP nemôže uskutočniť? Čo bude hovoriť, ako bude bojovať za biatlon, keď nebude olympijským športom?“ položil otázku Husár.
Ivan Husár o prerozdeľovaní financií v športe:
Bývalý štátny tajomník považuje za spravodlivé nastavenie financovia práve to z roku 2016.
„Tvorcovia zákona z roku 2016 vytvorili vzorec, ktorý je spravodlivý a je výborným riešením na rozdeľovanie peňazí. Vadí mnohým zväzom, ktoré si myslia, že by mali dostávať viac peňazí. Je však zárukou nárokovateľnosti. To znamená, že keď biatlon vie, že bude mať tisíc bežcov a také a také výsledky, tak môže kontinuálne pracovať a vie, aký bude mať rozpočet,“ uzavrel Husár.