Na hlavný obsah

Personálne zmeny nastali aj v NP Slovenský kras: Podľa odborníkov to obmedzí ochranu prírody na území parku

Riaditeľ údajne prepustil 30 percent zamestnancov.

Personálne zmeny nastali aj v NP Slovenský kras: Podľa odborníkov to obmedzí ochranu prírody na území parku
Na snímke Zádielska tiesňava v Národnom parku Slovenský kras. Foto: TASR/František Iván

Personálne zmeny sa dotkli aj Národného parku Slovenský kras. Od septembra tam prepustili desať zamestnancov. Poslední traja dostali výpovede len nedávno. Podľa odborníkov to bude mať dosah na ochranu prírody.

Slovenský kras je najväčšie krasové územie nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Za národný park ho vyhlásili v roku 2002. Jeho zonáciu schválili koncom minulého roka. Aj preto organizačná štruktúra počítala s 30 zamestnancami. Pre konsolidáciu sa však ich počet výrazne znížil.

„Pán riaditeľ Martin Golian v septembri zrušil sedem pracovných miest. Teraz v rámci konsolidácie zrušil ďalšie tri pracovné miesta. Týždeň pred Vianocami nechal ísť na ulicu pracovníkov, ktorí majú malé deti. Dlhé roky odpracovali v prospech ochrany prírody a v prospech verejného záujmu,“ hovorí bývalý riaditeľ Správy NP Slovenský kras Milan Olekšák.

Na prepustenie posledných troch pracovníkov reagoval aj vedúci odboru ochrany prírody a krajiny, ktorý podal tiež výpoveď. Odborníci sa preto obávajú, či s daným počtom zamestnancov bude národný park spĺňať úlohy, ktoré sa naplánovali.

„Toto už nie je konsolidácia. Je to priama likvidácia odborných pozícií v národnom parku, v ktorom sú odborné pozície kvalifikovaných zamestnancov jadrom práce,“ pokračuje Olekšák.

Zmenám v Národnom parku Slovenský kras sa v relácii Správy s regiónov venovala redaktorka Martina Beshirová:

Reaguje aj Rada NP

Na aktuálnu situáciu zareagovala aj Rada národného parku. Traja členovia, ako aj jej predseda Miroslav Fulin, sa vzdali funkcií.

„Momentálny stav už prekračuje hranicu. Stratou týchto ľudí v rade sa stráca aj opora pre ochranu prírody. Pracovníci, ktorí mali byť výkonnou zložkou, prepustil. Tým, ktorí ostali, podrazil nohy, pretože nie sú schopní realizovať žiadne úlohy,“ vysvetľuje bývalý predseda Rady NP Slovenský kras Miroslav Fulin.

Riaditeľ Národného parku Slovenský kras Martin Golian sa pred kamerou vyjadriť nechcel. V písomnom stanovisku uviedol, že informácia o tom, že by prepustil 30 percent zamestnancov je zavádzajúca. „Prepúšťanie zamestnancov bolo uskutočnené na základe schválenej konsolidácie verejných financií pre roky 2025 – 2027,“ píše sa v jeho stanovisku.

Podľa aktuálneho riaditeľa sú na budúci rok naplánované také projekty, ktoré budú s daným počtom zamestnancov s prehľadom stíhať.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Titulka