Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) a lekárski odborári opäť diskutovali o požiadavkách. Obe strany hovoria, že sa sústredia na dosiahnutie dohody. Spoločné rokovania ďalej nechcú verejne komentovať. Do vypršania výpovedných lehôt troch tisícok lekárov zostáva 12 dní. Výpovede z nadčasov zatiaľ chod nemocníc neohrozili.
Rokujú týždne, no zatiaľ bez dohody. Na dosiahnutie kompromisu delí ministra a odborárov už len niekoľko požiadaviek. Vyriešiť zostáva napríklad to, ako docieliť zmeny vo financovaní nemocníc. Na jednom sa však zhodujú.
„Aj za lekárov sme spravili isté ústupky a naša snaha je nájsť kompromis. Myslím si, že aj zo strany vlády a ministerstva je už snaha hľadať dohodu za rokovacím stolom. V rámci toho, aby sme sa čím skôr dostali k dohode, sme sa dohodli aj na istej zdržanlivosti voči verejnej komunikácii,“ informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.
„Požiadal som predsedu vlády a všetkých členov vlády, aby boli vo všetkých svojich vyjadreniach zdržanliví. Pre mňa je totiž dôležité rokovať ďalej a to, aby sme dohodu dosiahli,“ potvrdil Šaško.
Rokovaniam vlády a lekárov sa v Správach venovala redaktorka Veronika Čokinová:
Stovky lekárov
Na vládu tlačia stovky nespokojných lekárov. Vo viacerých nemocniciach vypovedali nočné a víkendové nadčasy. Podľa Zákonníka práce môžu ročne odpracovať najviac 400 hodín nadčasov, no odrobia viac.
„Vypovedali dobrovoľné nadčasy, ktoré závisia od ich dobrej vôle. To znamená, že v noci by tam už nemusel byť nikto. Napriek tomu, že už to je vypovedané, my ešte zabezpečujeme chod. Samozrejme, nechceme zablokovať nemocnicu, lebo to by ohrozilo našich pacientov,“ tvrdí Visolajský.
„Toho času je podľa našich informácií zabezpečená plynulosť poskytovania zdravotnej starostlivosti vo všetkých koncových nemocniciach. So zamestnancami sa rokuje presne tak isto, ako sa rokuje s LOZ v rámci MZ,“ vysvetľuje riaditeľka Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta Miriam Lapuníková.
„Aj keď sme pripravení na viaceré alternatívy, ja naozaj verím, že sa nejakým spôsobom dohodneme,“ uvádza štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Michal Štofko (nom. Hlasu-SD).
Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR chápe snahu lekárov zlepšiť zdravotníctvo, no upozorňuje na stúpajúcu agresivitu či naštrbenú dôveru medzi lekárom a pacientom.
„Ja ich chápem, chcú lepšie zdravotníctvo, tak ako aj my pacienti. Ako ste však videli, je tu chuť, je tu vôľa riešiť to. Pacienta nezaujíma, aká je na nemocnici tabuľa, jeho nezaujíma, kto je majiteľom ambulancie. Nás zaujíma to, aby sa riešila dostupnosť a náš nárok,“ reaguje prezidentka AOPP SR Mária Lévyová.
Očakáva sa, že v prípade potreby k situácii v zdravotníctve v piatok (20. 12.) mimoriadne zasadne vláda.